Zelená panika, či skôr klimatický apatheid?

8. júla 2019, Milan Tréger, Nezaradené

Dnes chcem reagovať na článok šéfredaktorky PLUS 7 DNÍ Anky Žitnej Lúčaiovej ZELENÁ PANIKA, uverejnený 3.7.2019 (č.27).

Zelenú paniku o.i. rozpútala švédska školáčka Greta Thunbergová „a decká, ktoré odmietajú chodiť do školy, lebo načo, ak sa život na zemi stane peklom. Volajú po chaose, lebo vraj len ten môže docieliť zmeny a svetové médiá stúpencom G.Thunbergovej načúvajú, ako keby to boli vedecké kapacity. Ak to takto pôjde ďalej, civilizovaný svet pôjde do pekiel aj bez klimatických zmien.“ Odkiaľ „odborníčka“ na klimatické zmeny, pani Lúčaiová čerpá takéto prognózy?  Na rozdiel od nej Philip Alston – osobitný spravodajca OSN konštatuje: „Pokiaľ ľudstvo nedokáže pribrzdiť dosahy klimatických zmien, potom bohatí si nájdu spôsoby, ako ochrániť seba aj svoje majetky, chudobní zostanú napospas vyčíňaniu počasia. Riskujeme scenár „KLIMATICKÉHO APARTHEIDU“, ba čo viac – ľudské práva možno neprežijú nadchádzajúce prevraty. Čaká nás buď hlad alebo migrácia. Do roku 2030 by zmena klímy do chudoby dotlačila ďalších 120 miliónov ľudí.“ (Zdroj: Aktuality.sk, 8.7.2019: „Čaká nás klimatický apartheid, varuje OSN“).

Ďalším argumentom pre podporu aktivít mladej Grety je ideológia významného nórskeho environmentalistu Arne Naessa (1912-2009), propagátora hlbinnej ekológie. A. Naess zastáva názor, že na rozdiel od plytkej ekológie len hlbinná ekológia môže odvrátiť environmentálnu krízu. Na to sú však potrebné hlboké sociálne a politické zmeny. Zároveň A. Naess spochybňuje, že by ekologické problémy mohli byť vyriešené nástrojmi kapitalizmu. Podobný názor zastáva aj klimatológ Alexander Áč v príspevku „Súčasná podoba kapitalizmu je jednou z hlavných príčin klimatických zmien.“ (Nové Slovo, 1.7.2019).

Ďalším prekvapivým názorom pani šéfredaktorky Lúčaiovej je pochvala prezidenta USA D.Trumpa za odstúpenie od Parížskej klimatickej dohody a to na základe štúdie Massachusetts Institute of Technology (MIT). Závery štúdie MIT konštatovali, že nech by boli výdavky na zníženie teploty akékoľvek obrovské, teplota by neklesla o žiadúce dva stupne Celzia, ale maximálne o dve desatinky. Vedci z  MIT sa napriek tomu dištancovali od Trumpovho postoja, odstúpiť od dohody. Údajne dostali strach!

Čerešničkou na torte Zelenej paniky od pani Lúčaiovej bolo presvedčenie, že „Celý dnešný hurhaj s nositeľmi zelenej politickej línie nie zriedka obsahuje tvrdenie, že pôvodcom klimatických zmien je bezuzdný kapitalizmus. Ak je na vine kapitalizmus, treba ho zničiť,čo iné. Už zasa? Žiada sa spýtať. Koľko takých projektov pozná dvadsiate storočie? Všetky extrémistické ľavicové idey tohto typu majú aj svoje konkrétne mená: Lenin, Stalin, Mao Ce Tung, Pol Pot, Kim Ir-sen. A k týmto menám treba priradiť obludné čísla. Desiatky miliónov ľudských obetí… Svedkovia tých čias pomaly vymierajú…a tak na scénu prichádzajú noví fanatici.“

Pani Lúčaiová by si ešte mohla z dejepisu pamätať, že v 20. storočí bola aj 1. a 2. svetová vojna s obeťami 10 a 50 miliónov ľudí a tie obete majú tiež svoje konkrétne mená: Hitler, Musolíni, Franko, na Slovensku A.Hlinka-slovenský Hitler, ktorý v roku 1936 vyhlásil, že na Slovensku urobí taký poriadok, ako Hitler v Nemecku, ďalej jeho nasledovník J.Tiso a mnoho ďalších. Snáď nechcete tvrdiť, že to boli ľavicoví extrémisti. Máte pravdu, že svedkovia tých čias pomaly vymierajú, ale veľa si pamätajú a nemôžete ich považovať za starých fanatikov.

Myslím si, že súčasné problémy sveta vcelku dobre pomenoval E.Chmelár v článku „Zastavte vojny a riešte klimatickú zmenu“ (15.11.2018), kde o.i. uvádza: „Hlavným problémom a spúšťačom celosvetového pohybu národov sú ničivé vojny, hrozivo postupujúca klimatická zmena a nespravodlivá globalizácia. Väčšina štátov, vrátane tých európskych, nás ženie do priepasti v záujme ziskov ekonomickej elity. Tu ide o holú existenciu ľudského rodu. Demokratické diskusie sa nahrádzajú hysterickými a štvavými kampaňami, ktoré často hraničia s nepríčetnosťou. Zmena klímy je existenčná hrozba. Riešením nie sú kvóty, migračné pakty, ploty a múry, ale zastavenie vojen, politická a ekonomická stabilizácia a najmä radikálne opatrenia na zmenu klímy.“