Ako Rádio Slovensko zavádza poslucháčov: vraj sa dobre počúva ? !

15. januára 2019, Milan Tréger, Nezaradené

Keďže ma zaujíma matematická štatistika, preveril som si dnes pravdivosť často opakovaných hesiel: Rádio Slovensko, to sa dobre počúva a Informácie vždy na prvom mieste. Dnes, 15.1.2019 medzi 9,00 hod.a 9,50 hod. bolo zastúpenie informácií a pesničiek nasledovné: Z 50 minút sme takmer 30 minút, t.j. 60% času počúvali pesničky a len cca 20 minút bolo venovaných informáciám. V informáciách sme počuli správy, zelenú vlnu, asi 2-minútovú informáciu M. Rajca o spore republikánov a demokratov USA o financovaní múra medzi USA a Mexikom a ešte cca 2-minútovú diskusiu o kritike. V priebehu 50 minút 4 krát odznelo známe heslo: „Rádio Slovensko, to sa dobre počúva“ a 1 krát: „Informácie – vždy na prvom mieste.“
Zaujímavé bolo zastúpenie pesničiek v angličtine a v slovenčine. Z celkom 8 pesničiek bolo 6 v angličtine a len 2 v slovenčine, teda v pomere 75% k 25%. Tento pomer sa z roka na rok zväčšuje v prospech pesničiek v angličtine, akoby 70 – 80% obyvateľov SR ovládalo angličtinu. Z prieskumu Eurostatu z roku 2015 vyplynulo, že na Slovensku angličtine rozumie len 14% obyvateľstva, kým v EÚ je to v priemere 25%. Žiada sa teda pána Rezníka a spol. opýtať: Komuže to páni hráte? Pre 14-16% poslucháčov až 75% piesní v angličtine? Z repertoáru pomaly miznú aj české pesničky a znižuje sa aj zastúpenie francúzskych, španielskych či talianskych piesní. Akoby ktosi prikázal nevysielať slovenské ľudové piesne a striktne zakázal ruské pesničky.
Pán Rezník asi vie, že uhorská panovníčka Mária-Terézia, hoci ovládala 6 cudzích jazykov, angličtinu údajne neovládala. Kto Vám prikazuje takúto nehoráznu diktatúru jednej kultúry? To máme očakávať, že o niekoľko rokov budú už aj správy v Rádiu Slovensko v angličtine? Myslíme si, že je najvyšší čas postaviť pyramídu (Rádio Slovensko) z hlavy na nohy, nakoľko jej súčasný program nezodpovedá náplni verejnoprávnej inštitúcie.