Národný konvent o EÚ a výsledky Eurobarometra

25. februára 2018, Milan Tréger, Nezaradené

Eurobarometer uskutočnil v dňoch 5.-9. 11. 2017 prieskum o dôvere k EÚ v 28 členských štátoch. Prieskum sa uskutočnil prostredníctvom osobných pohovorov a zúčastnilo sa ho 33 193 respondentov. Priemerná dôvera v EÚ je len 41%. Najvyššia dôvera je v Litve -64%, nasleduje Bulharsko -57%, Luxembursko – 56%, na Slovensku 48%. Pokiaľ ide o budúcnosť EÚ väčšina je optimistická, najväčší optimizmus je u respondentov v Írsku -80%, najnižší vo Francúzsku- 49% a v Taliansku -50%. Pesimizmus je v Grécku a Spojenom kráľovstve. Len 44% európanov súhlasí s tým, že „ich hlas má v EÚ váhu“. Európania vnímajú „voľný pohyb osôb, tovaru a služieb a mier medzi členmi EÚ ako dva najpozitívnejšie výsledky“. Hlavné výzvy, ktorým EÚ čelí sú podľa prieskumu prisťahovalectvo, terorizmus a hospodárska situácia (nezamestnanosť, zadľženosť).

V súvislosti s týmto prieskumom usporiadalo MZV SR Národný konvent o EÚ (mysmeEÚ) na ktorom vystúpili traja najvyšší predstavitelia, prezident Kiska, predseda NR SR Danko a premiér Fico.

Prezident Kiska o.i. povedal: „Členstvo v EÚ a NATO je základom našej bezpečnosti, stability a prosperity“. Škoda, že nekomentoval aj negatíva nášho členstva a dôvody, prečo až 52% občanov nezdieľa jeho bezvýhradný optimizmus.

Predseda NR SR Danko bol vo svojom hodnotení kritickejší a podľa môjho názoru aj objektívnejší, keď konštatoval: „Nespoliehajme sa na iných. Nespoliehajme sa na partnerov v NATO a EÚ. O Slovensko sa musíme starať my sami. EÚ potrebuje systémovú zmenu.“

Premiér Fico sa v podstate pridal k prezidentovi Kiskovi, keď o.i. konštatoval: „Nie je nič lepšie ako EÚ“ a odporúčal vstup do „jadra EÚ“. K NATO sa nevyjadril.

Štátny tajomník MZV SR Korčok považuje za potrebné dobudovať eurozónu, riešiť migráciu a tiež obranu a bezpečnosť EÚ.

Ak by sme z týchto postojov nášho „triumvirátu“ hodnotili len 28%-nú dôveru k našej vláde a parlamentu, nemôžeme sa čudovať, že Národným konventom sa snažia vylepšiť obraz Slovenska medzi elitou v Bruseli, Berlíne a Paríži.

Pravdepodobne studenou sprchou pre optimizmus pánov Kisku a Fica bolo vyhlásenie predsedu EK Junckera, že „Jednomyseľnosť v zahraničnej politike sa musí skončiť. Juncker presadzuje hlasovanie kvalifikovanou väčšinou. Vadí mu, že EÚ nie je jednotná v odsúdení ľudských práv v Číne. Je pozoruhodné, že mu neprekážajú ľudské práva v Saudskej Arábii, Afganistane, Iraku, Sýrii. Líbyi ai. S kritikou Junckera vystúpil rakúsky denník Kleine Zeitung, keď upozornil, že mnohé vlády kladú dôraz na národnú suverenitu. A luxemburský MZV Asselborn Junckerovi pripomenul, že v OSN nehlasuje EÚ, ale jednotlivé krajiny EÚ.

Aj za takýchto podmienok bude pán premiér tlačiť Slovensko do „jadra EÚ“? Nepomohlo by referendum o NATO (ktoré bolo zmarené) aj o „jadre EÚ“? Strach z referenda – priamej demokracie rastie, predsa našu „elitu“ neriadia občania, ale oligarchia a trhy – v zmysle globalizácie ako ju definoval G. Soros.