Môže byť aj na Slovensku využívanie vody bezplatné?

22. januára 2018, Milan Tréger, Nezaradené

RTVS uverejnili 21.9.2017 správu, podľa ktorej „V Írsku bude referendum o výlučne štátnom vlastníctve vody a bezplatnom jej využívaní.“ Spoplatnený má byť len odber nad priemernú spotrebu v štáte. Výsledok referenda, žiaľ, nepoznáme, ani poplatky za vodné a stočné v ostatných štátoch EÚ. Vedeli by nás informovať naši europoslanci? Ak by podobné referendum bolo na Slovensku a bolo by úspešné, potešila by sa minimálne polovica obyvateľov, hlavne dôchodcov a chudobných vrstiev. Tým viac, že Slovensko a Rakúsko patria k štátom s najväčšími zásobami kvalitných vôd, ktoré sa však využívajú len na necelých 20%. Príčinou je vysoká cena vodného a stočného, ktorá po roku 1989 vzrástla 50-100 násobne. A pritom „podzemné vody, povrchové vody a liečivé zdroje sú vo vlastníctve Slovenskej repobliky“, (podľa čl.4 Ústavy SR).

K problematike ochrany a racionálneho využívania som ako geológ napísal od roku 2011 už niekoľko blogov, napríklad:

21.6.2011: Voda a šedá mozgová kôra – najväčšie bohatstvo Slovenska

4.4.2013: Európska komisia sa zbláznila? Chce sprivatizovať vodné zdroje!

17.5.2013: Človek by mal mať na deň 5 litrov vody na pitie a 25 litrov na minimálnu hygienu, (ostatných 97% vody by sa malo podľa šéfa Nestlé privatizovať

11.3.2014: Občania EÚ sú proti privatizácii vody

Tak ako doposiaľ, nerobím si ilúzie, že sa v tomto smere niečo zmení. Asi by takéto „mrhanie“ nedovolili oligarchovia, ktorí si našu vodu sprivatizovali. A dokonca pri kalkulácii nákladov fakturujú aj „výrobu vody“. V súčasnosti, keď URSO pripravuje nový systém výpočtov nákladov na vodné a stočné , ale aj elektrickú energiu, plyn a teplo, necháme sa prekvapiť, aké sociálne benefity sa pripravujú pre nás, obyčajných ľudí.

)