George Soros o globalizácii verzus Viktor Orbán o G. Sorosovi

13. novembra 2017, Milan Tréger, Nezaradené

Dnešná Pravda uverejnila článok „Viktor Orbán Sorosa označil ako hrozbu“. Podľa Orbána je migračná kríza v Európe riadenou operáciou, preto bojuje proti „globalizačným“ názorom, ktoré ohrozujú kresťanské národy EÚ a ich morálne základy, z čoho obvinil amerického miliardára maďarského pôvodu Georga Sorosa. Podľa V. Orbána je súčasťou Sorosovho plánu zvrhnúť v Európe vlády obhajujúce národné záujmy, teda aj maďarskú vládu.

O názoroch G. Sorosa veľa vypovedá jeho knižka „O globalizácii“ (On Globalization), ktorá vyšla v roku 2002 v New Yorku a v tom istom roku ju v slovenskom preklade vydal KALLIGRAM.   V úvode knihy Soros definuje globalizáciu nasledovne: „Globalizácia znamená pre mňa voľný pohyb kapitálu a čoraz väčšie ovládanie národných ekonomík globálnymi finančnými trhmi a nadnárodnými korporáciami. Tvrdím, že globalizácia je nevyvážená: Rozvoj našich národných inštitúcií nedrží krok s rozvojom medzinárodných finančných trhov a naše politické opatrenia zaostávajú za globalizáciou ekonomiky. Na základe týchto východísk som sformuloval súbor praktických návrhov, vďaka ktorým by bol globálny kapitalizmus stabilnejší a spravodlivejší“.

V závere knihy Soros uvádza: „Koncepcia suverenity je možno anachronická, ale zostáva základom medzinárodných vzťahov. V počiatočnom bode vytvárania GLOBÁLNEJ OTVORENEJ SPOLOČNOSTI ju treba prijať Štáty sa medzinárodnou zmluvou môžu zriecť časti svojej suverenity. Členské štáty EÚ zašli v odstupovaní svojej suverenity dosť ďaleko. Budúcnosť EÚ ukáže, ako ďaleko sa dá po tejto ceste zájsť.“ Na str. 120-123 Soros napísal: „Zo skutočnosti, že sa prihováram za medzinárodnú spoluprácu, by sa mohlo usudzovať, že sa staviam proti použitiu vojenskej sily. Nie je to tak. Prihováral som sa za vojenský zásah v Bosne a Kosove, a miera americkej vojenskej nadradenosti ma teší. Musíme posilniť aj náš status vedúcej sily slobodného sveta. Musíme vytvoriť koalíciu pripravených krajín s cieľom zachovať vo svete právo a poriadok. Koalícia by sponzorovala medzinárodné mechanizmy a podporovala vnútorné zlepšenia v jednotlivých krajinách. Kde by sa dalo, ponúkala by motivácie, ale necúvla by ani pred donucovaním, ak by bolo potrebné. Uvedomili sme si, aká je naša civilizácia zraniteľná. Nemá zmysel venovať celú svoju energiu na vylepšenie nášho postavenia v sociálnom systéme, keď sám systém smeruje ku katastrofe. Spojené štáty sú jedinou krajinou na svete, ktorá je schopná iniciovať zmenu svetového poriadku, nahradiť washingtonský konsenzus globálnou otvorenou spoločnosťou. Rozdiel medzi globálnym kapitalizmom a globálnou otvorenou spoločnosťou nie je taký veľký. Nie je to alternatíva buď-alebo, ale iba zmena dôrazu, opätovné presadenie morálky v rámci našich amorálnych záujmov. Predstavujem si Alianciu otvorenej spoločnosti ako prostriedok na posilnenie tých vlád a tých zložiek, ktoré sa usilujú smerovať k demokracii a modernosti.“

Keď porovnávam túto patologickú, antidemokratickú a antihumanistickú filozofiu G. Sorosa a postoj V. Orbána k nej, musím dať za pravdu V. Orbánovi. Považujem za hrubú chybu našich najvyšších predstaviteľov, že nepodporujú politické názory V. Orbána, ale chorú ideológiu Sorosa. Zvlášť je to prekvapujúce u „ľavicového“ R. Fica a „kresťansko-národného“ A. Danka. Politici aj voliči, ktorí sa hlásia ku kresťanským hodnotám, by sa podľa môjho názoru mohli skôr prihlásiť k názorom pápeža Františka, ktoré zverejnil v knihe „Táto ekonomika zabíja“ (2015).