Premiér Fico chce nahradiť demokraciu triumvirátom?

26. augusta 2017, Milan Tréger, Nezaradené

Triumvirát (lat.) bol v starovekom Ríme trojčlenný vládny zbor, ktorý však skončil neslávne. Moja otázka vyplýva z výroku premiéra Fica, ktorý sme si mali možnosť prečítať v exkluzívnom rozhovore pre Plus 1deň (19.8.2017). Pán premiér povedal: Nechajme ľudí nech pracujú, nech si povedia svoj názor, rozhodujúce je to, čo budeme navzájom voči sebe hovoriť my traja. (Koniec citátu). Pri všetkej úcte ku koaličnej trojke, by sme mali pánom Ficovi, Dankovi a Bugárovi pripomenuť, že dnes by sme mali v zmysle čl.1 Ústavy SR žiť v zvrchovanom, demokratickom a právnom štáte, kde moc pochádza od občanov. Alebo to už neplatí a triumvirát hlas ľudu nepotrebuje počúvať? Nemali by ste pán premiér prehodnotiť a znížiť tvrdé podmienky platnosti referenda (50% účasť a 350000 podpisov v petícii). Kým vo Švajčiarsku sa ročne koná niekoľko referend, na Slovensku bolo od roku 1993 platné len jedno referendum a to v roku 2003 o vstupe SR do EÚ. Nepovažujete to za diskrimináciu priamej demokracie?

Druhý výrok premiéra Fica z citovaného exkluzívneho rozhovoru znel nasledovne: „My si nemôžeme dovoliť teraz, keď bojujeme o jadro EÚ urobiť kroky, ktoré by nás od tohto jadra odpútali.“ (koniec citátu). Nemyslíte pán premiér, že o vstupe do „jadra“ by mali v referende rozhodovať občania a nielen koaličná trojka? Máte na to možnosť podľa čl.93, ods.2  Ústavy, kde sa ustanovuje, že „Referendom sa môže rozhodnúť aj o iných dôležitých otázkach verejného záujmu.“ Na vyhlásenie referenda postačuje uznesenie NR SR v ktorej máte väčšinu, ale za podmienky, že z referenda nemáte strach. Zároveň rozhodnutím občanov budete krytí pred možnou kritikou, ak by vstup do „jadra“ dopadol negatívne a nesplnil by sa sľub o 10 ročnom skoku v sociálnej oblasti. Predsa aj Grécko si od EÚ, eurozóny a schengenu sľubovalo viac, ako je takmer 180% zadĺženie, či požiadavka veriteľov (MMF, ECB a EK) na privatizáciu strategických podnikov, na zníženie dôchodkov o 18%, o zvýšenie veku odchodu do dôchodku zo 62 na 67 rokov atď.

V súvislosti s Vaším výrokom „My si nemôžeme dovoliť…“ si dovolím niekoľko otázok:

-Kto je to „My“, koľko percent voličov zo 4,4 milióna oprávnených voličov by „bojovalo o jadro“?

-Poznáte už podmienky vstupu do „jadra“?

-Budú v jadre aj Grécko, Cyprus, Portugalsko, Španielsko, Taliansko a Malta? Budú môcť byť v jadre aj ČR, Maďarsko a Poľsko?

-Ak budú podmienkou vstupu do jadra kvóty na utečencov s ktorými SR nesúhlasila, zmeníme rozhodnutie?

Nakoniec otázka: Čo bude Vaším posolstvom pri oslavách 43. výročia SNP? Prihlásite sa jednoznačne k odkazu SNP alebo k direktívam NATO, Bruselu, či Berlína a Paríža?