Príčinou samovražedného terorizmu je cudzia okupácia

3. augusta 2017, Milan Tréger, Nezaradené

Keď asi pred týždňom médiá informovali, že v Afganistane, neďaleko mesta Kandahar samovražedný terorista zaútočil na konvoj NATO, pri ktorom zahynulo 27 vojakov a 13 bolo zranených, spomenul som si na výsledky výskumu amerického politického analytika Roberta Papea. V knihe The Politics Book (2013) Pape v roku 2005 v publikácii Zomrieť pre víťazstvo skúmal všetky známe prípady samovražedného terorizmu v rokoch 1980-2003, celkom 315 útokov. Samovražedný terorizmus bol dlho považovaný za prejav náboženského fundamentalizmu. R. Pape však zistil, že v skutočnosti sa jedná skôr o taktiku sekulárnu, nie náboženskú. Táto taktika je súčasťou kampane za odstránenie okupačných síl z oblastí považovaných páchateľmi za ich domovinu. R. Pape prišiel teda s myšlienkou „kauzálnej logiky samovražedného terorizmu“, ktorá naznačuje, že také akcie sú strategickou odpoveďou na cudziu okupáciu demokratickou mocou. Tento výskum odhalil, že každá teroristická kampaň a viac ako 95% všetkých samovražedných bombových útokov sleduje myšlienku oslobodenia národa.

Z Papeových argumentov vyplynulo, že použitie vojenskej sily cudzími mocnosťami s cieľom podrobiť si alebo reformovať inú spoločnosť bude viesť len k vystupňovaniu samovražedných útokov.

Položme si otázku, aké by boli výsledky jeho výskumu v roku 2017, po agresii USA a NATO do Afganistanu, Iraku, Sýrie, Líbye atď.? Spomeňme si aspoň na bojovú misiu NATO v Afganistane, ktorá trvala 11 rokov a keď vrcholila, aliancia mala v tejto krajine nasadených 130000 vojakov, vrátane slovenských vojakov. „Misia“ sa skončila v decembri 2014. Potom už zostalo v Afganistane okolo 12000 vojakov, USA však uvažujú o zvýšení o 4000 vojakov. Podľa šéfa NATO Stoltenberga je to vraj potrebné, aby Taliban urobil za rokovacím stolom ústupky. Taliban obvinil USA a ich spojencov, (vrátane SR), že svojou prítomnosťou destabilizujú celý región, ale ponúkol konštruktívne a dobré vzťahy, ak sa skončí protizákonná okupácia.

Minister zahraničných vecí M.Lajčák pred odchodom do New Yorku, kde bude predsedať VZ OSN sľúbil, že jeho najpoužívanejším slovom bude slovo MIER. Držme mu palce, aby jeho predsedníctvo bolo úspešné a aby OSN konečne začalo napĺňať svoje hlavné poslanie – nedopustiť viac vojnové besnenie, aké zažila naša generácia počas II. svetovej vojny. Alebo sme nepoučiteľný?