Zásobovanie vodou musí byť verejné

7. februára 2017, Milan Tréger, Nezaradené

Po dnešnej tlačovej besede I. Matoviča, na ktorej komentoval rozhodnutie ÚRSO vrátiť ceny vody na úroveň roku 2016, by som chcel upozorniť našich politikov na výsledky referenda v Taliansku, kde občania odmietli privatizáciu vodných zdrojov. Príčiny odmietnutia privatizácie zhrnuli do 10 bodov:

1. LACNEJŠIE: Cena je pri neziskovej organizácii podstatne nižšia, ako pri firme, ktorá musí generovať zisk.

2. SPOLUROZHODOVANIE: Občania môžu spolurozhodovať, pri firme to nie je možné.

3. REGIÓN: Peniaze ostanú v regióne, nezmiznú v koncerne.

4. VEREJNÁ SLUŽBA: Verejný prevádzkovateľ zásobuje všetky spoločenské vrstvy, nielen majetných.

5. OCHRANA ŽIVOTNĚHO PROSTREDIA: Verejné systémy skôr ochránia životné prostredie ako súkromné spoločnosti.

6. ORIENTÁCIA NA ZÁKAZNÍKOV: Verejné inštitúcie sa zodpovedajú občanom a nie ako v prípade koncernov – akcionárom.

7. TRANSPARENTNOSŤ: Rozhodnutia vo verejných organizáciách sú transparentnejšie na rozdiel od koncernov, kde je všetko tajné a rozhodujú neznámi ľudia.

8. FINANCOVANIE: Verejné inštitúcie sú lacnejšie financovateľné ako súkromné spoločnosti a preto držia nízke ceny.

9. SEBAURČENIE: Mestá a obce, ktorým patrí voda, sú nezávislé a rozhodujú sami o tom, čo je dobré pre región, na rozdiel od vzdialených koncernov, ktoré sa nezaujímajú o potreby občanov.

10. ĽUDIA PRED ZISKOM: Pri verejných službách je na prvom mieste človek. Cieľom je dodávať bezpečnú, čistú, zaplatiteľnú vodu, na rozdiel od súkromných firiem, ktorých hlavným cieľom je vytváranie zisku.

Nakoniec by som sa rád spýtal pána premiera Fica, či stále považuje I. Matoviča za „poloblázna“, keď jeho upozornenia na predražené ceny energií a vody ho prinútili k rýchlym cenovým a personálnym opatreniam? Nám, tisícom dôchodcov, ale aj ďalším poškodeným pánom Holjenčíkom a jeho ochráncami, Igor Matovič pomohol. Na rozdiel od „sociálne cítiacich“ politikov.