Prečo URSO okrem elektriny a plynu neznížilo aj cenu vody a tepla?

1. decembra 2015, Milan Tréger, Nezaradené

Včera médiá informovali, že od 1.1.2016 sa zníži cena elektriny o 1,1% a plynu o 3,6%, čo iste občanov poteší. Zároveň si však oprávnene môžu položiť otázku, prečo URSO neznížilo aj cenu vody (vodné a stočné) a cenu tepla? Takáto otázka je plne oprávnená z nasledovných dôvodov:

1. Slovensko patrí k štátom s veľkými zásobami pitných vôd, ktoré sa využívajú na necelých 20% aj z dôvodu vysokých cien vodného a stočného (2,5-2,7euro/m), kým v niektorých bohatších štátoch Európy dosahujú len 1,1-1,4 euro/m (napr. na Islande, Španielsku a i.). Kým do roku 1989 platili občania za 1m kubický vody necelú 1Kčs, dnes je to 60 krát viac. Vysoké ceny vodného a stočného enormne zaťažujú rozpčet nízkopríjmových skupín a URSO by mal analyzovať, či nákladovosť a ziskovosť vodárenských spoločností neumožňuje zníženie ceny vody. Predsa vodné zdroje sú vo vlastníctve SR (čl.4 Ústavy SR) a teda občania SR sú ich vlastníkmi.

2. Pokiaľ ide o cenu tepla, ktorá sa paradoxne tiež neznižuje, je otázne, prečo ak sa znižuje cena plynu pre domácnosti, nie je možné znížiť cenu tepla pochádzajúceho z plynových kotolní? Ako URSO odôvodní tento ekonomický nezmysel?

3. Pri znížení cien elektriny a plynu by URSO malo informovať, aká je nákladovosť a ziskovosť jednotlivých dodávateľov (ZSE, SSE, VSE) a podľa ekonomických ukazovateľov diferencovať aj percento zníženia ceny. Rovnaké zníženie cien môže niektoré firmy ekonomicky zvýhodniť, iné poškodiť. Spriemerované zníženie cien elektriny a plynu, podobne ako paušálne zvýšenie všetkých dôchodkov o 1,9 eura sa bez ekonomického zdôvodnenia môže hodnotiť ako vhodný predvolebný marketingový ťah.

Dúfajme, že vláda a URSO tieto pripomienky zohľadní v 3. sociálnom balíčku?