Holcim zmení majiteľa aj meno

28. júla 2015, Milan Tréger, Nezaradené

Dnešná Pravda priniesla pod týmto názvom informáciu, podľa ktorej najväčší domáci výrobca stavebných materiálov, spoločnosť Holcim, a.s. sa chystá zmeniť majiteľa aj obchodné meno. Súvisí to s pripravovaným predajom časti aktív Holcimu a francúzsko-švajčiarskeho výrobcu cementu Lafarge, ktorí sa dohodli na fúzii, írskej spoločnosti CRH. CRH má zaplatiť za časť aktív Holcimu a Lafarge 6,5 miliardy eur. Základné imanie firmy Holcim má výšku 283 miliónov eur. Holcim a.s. v roku 2013 prevzala (?!) aj firmu Východoslovenské stavebné hmoty a.s. v Turni nad Bodvou.

Čo na tento superobchod hovorí vlastník veľkých, unikátnych ložísk cementárskych surovín: Vajarská pri Rohožníku a Včeláre pri Turni nad Bodvou, ktorým je podľa čl.4 Ústavy SR a Banského zákona Slovenská republika? Prečo vlastník týchto výhradných ložísk NEVLASTNÍ ANI JEDINÚ AKCIU v spoločnosti Holcim? Nemal by mať svoj podiel na tomto obchode aj štát? Čo na to pán minister hospodárstva, ale aj pán premiér a NR SR?  Ako geológ vidím hlavný problém v platnom Banskom zákone, ktorý novelou 498/1991 Zb. ponechal v platnosti prekonaný systém výpočtov zásob, ktorý neumožňuje moderné ocenenie ložísk nerastných surovín a vyčíslenie ich finančnej hodnoty.

Ak teda štát (SR) ignoruje oceňovanie svojich ložísk a nepozná ich finančnú hodnotu, ako môže racionálne ochraňovať a využívať svoje nerastné bohatstvo? V takýchto legislatívnych podmienkach je potom možné, že štát v takýchto akciových spoločnostiach nevlastní ani jedinú akciu. Takouto legislatívou štát neobhajuje verejný záujem, ale záujmy domácich a zahraničných súkromných ťažobných spoločností. Ešte v roku 2006 a 2012 som veril že „ľavicový“ SMER-SD zmení banský zákon a bude participovať na profite z využívania svojho nerastného bohatstva, podobne ako Nórsko, ktoré vlastní dve tretiny akcií v spoločnostiach ťažiacich ropu a plyn z o svojich ložísk. Žiaľ, sklamal som sa, SMER-SD pokračoval v politike Mečiara a Dzurindu. Preto SMER-SD viac nevolím. Ako geológovi mi je sympatický program hnutia SEN, ktorý chce presadiť ústavný zákon zakazujúci privatizáciu prírodných zdrojov. Dúfam, že nájde podporu aj u ďalších strán, ktoré to s obhajobou verejného záujmu myslia vážne. Som však presvedčený, že tento cieľ je možný len za podmienky, ak NR SR prijme nový, moderný banský zákon.