Pán premiér Fico, myslíte, že len premiér Tsipras a strana Syriza sú zodpovední za bankrot Grécka?

28. júna 2015, Milan Tréger, Nezaradené

V dnešnej relácii O 5 minút 12 ma premiér Fico nepríjemne prekvapil konštatovaním, že za bankrot Grécka je zodpovedný premiér Tsipras a jeho strana Syriza, pretože si nesplnili „domácu úlohu“, t.j. reformy, ktoré Grécku nadiktovali veritelia (MMF, ECB a EK). Ak by ste boli objektívny, tak by ste pán Fico mali dodať, že za situáciu v ktorej sa Grécko nachádza sú zodpovedné predovšetkým strany, ktoré vládli v rokoch 2010-2014, t. j. sociálno-demokratická strana PASOK a stredopravá Nová demokracia. Predsa tieto dve strany a nie Syriza sú zodpovedné za rekordný, nesplatiteľný dlh Grécka, (cca 180% HDP), za extrémne vysokú nezamestnanosť, (okolo 26%), zníženie dôchodkov a platov a zníženie životnej úrovne väčšiny obyvateľov. A snáď pán premiér uznáte, že za túto situáciu nesú spoluvinu aj veritelia, ktorí požičiavali Grécku, (celkom cca 240 miliard eur), pritom mali poznať, v akej situácii sa Grécko nachádza. Považujete za správne, že teraz, keď nemecké a francúzske banky by mali znášať dôsledky svojich chybných investícií, presunula EK tento dlh na plecia daňových poplatníkov eurozóny cez tzv. eurovaly?

Myslím si, že v prípade kvót na utečencov ste diktát EK oprávnene odmietli, v súlade s uznesením väčšiny poslancov NR SR aj väčšiny obyvateľov Slovenska. Ale prečo odmietate právo prmiérovi Grécka povedať NIE, podobnému diktátu zo strany EK, ECB a MMF. Tým viac, ak toto odmietnutie bude odobrené v referende, ktoré sa má konať 5. júla ? Vy by ste pravdepodobne, dúfam, tiež odmietli diktát Trojky, keby Slovensku chceli enormne zvýšiť DPH, znížiť dôchodky atď. čo by znamenalo zhoršenie životnej úrovne väčšiny obyvateľov SR. Alebo sa mýlim? Prenecháte právomoci suverénneho, zvrchovaného štátu bruselským byrokratom, odtrhnutým spolu s našimi europoslancami  od reality?

Čo keby ste Tsiprasovi navrhli „reštrukturalizáciu dlhu“ veriteľov tak, ako ste to schválili Váhostavu: Veritelia (MMF, ECB a EK) by dostali len 15% z dlhu a zvyšok by im Grécko splácalo v priebehu 20 rokov za podmienky, že stav ekonomiky to bude dovoľovať. Prípadne Grécko môže veriteľom navrhnuť spoluúčasť v štátnych akciových spoločnostiach. Ďalšia forma pomoci Grécku: Poslať im našu vychýrenú expertku (z SDKU-DS), pani Bubeníkovú, ktorá už Grécku radila pred pár rokmi, po bohatých skúsenostiach s Gorilou a riadením Fondu národného majetku SR. Časom by sa mohli pridať dvaja ďalší superexperti na záchranu ekonomík, páni Dzurinda a Mikloš.