Mediálna vojna medzi Ruskom a Západom

18. apríla 2015, Milan Tréger, Nezaradené

Je všeobecne známe, že ohromný vplyv na formovanie názorov ľudí majú v rukách médiá. Médiá sa stali veľmocou, ktorá dokáže vyvolať revolúcie, likvidovať štáty, odstrániť politikov, pretože kto ovláda médiá, ovláda myslenie ľudí.

Aktivista a stredoškolský učiteľ Juraj Smatana v časopise Plus 7dní (16/2015) a nedávno aj v relácii Večer s Havranom ostro napadol vyše 40 českých a slovenských internetových stránok. Dôvod? Šíria ruskú propagandu a nenávisť proti Západu. Ich cieľom je podľa J. Smatanu „diskreditovať Západ a velebiť Rusko“. Na Slovensku by sme túto „hybridnú asymetrickú vojnu“ už nemali ignorovať, pretože oslabuje naše väzby na Západ. Neberme p. Smatanovi jeho názor, jednak preto, že platí sloboda slova, ale tiež preto, že ide, z môjho pohľadu, o názor menšinový a zavádzajúci. Myslím si, že keby do relácie RTVS Večer s Havranom boli pozvaní oponenti, napr. Eduard Chmelár alebo Branislav Fábry, skutoční odborníci na mediálnu politiku a vzťahy Ruska a Západu, výsledok diskusie by bol iný.

Pokúsme sa teraz priblížiť mediálne techniky a manipulácie Západu podľa významného intelektuála a skutočného odborníka na prácu médií, Noama Chomského. Formy manipulácie médií ako ideologického aparátu, rozdeľuje na priame a nepriame. Priamymi chápe silové deformácie  v podobe zostrihov, cenzúry, falšovania, montáže, časových ohraničení, neponúknutia priestoru a nálepkovania. K nepriamym mediálnym manipuláciám sa zaraďujú apriorizmus, rámcovanie, doublespeak (dvojitá reč), dvojitý meter, politická korektnosť, ohlupovanie más, strkanie do jedného vreca (väčšina ľudí sa spolieha na mainstreamové médiá a na alternatívne pozerá ako na exotické výstrelky pre bláznov. Rovnako sa postupuje aj v prípade tzv. konšpirácií. Najväčším paradoxom je, keď médiá, také „zažraté“ do slobody slova, samy žiadajú toto právo odobrať svojim oponentom. Zdá sa, že aj pán Smatana tieto mediálne manipulácie ovláda a využíva.

O čo im ide?

Dôvodom mediálných manipulácií je udržať status quo, súčasný kurz smerujúci k Novému svetovému poriadku (NWO). Nacionalizmus, protekcionizmus, sebestačnosť sú vykresľované negatívne, zato však globalizmus, liberalizmus a deregulácie sú glorifikované. Do „zblbnutia“ sú deň čo deň opakované stále rovnaké filozofie a paradigmy. Americké hodnoty sú vydávané za univerzálne pre celý svet, každú spoločnosť a kultúru bez ohľadu na odlišnosti. Cieľom je vytvoriť jeden veľký trh, ktorý nebude mať žiadne geografické, ekonomické, politické, byrokratické, ani morálne obmedzenia. Na tomto megatrhu bude nastolený diktát niekoľkých bánk, korporácií a politických centrál. Žiaľ, k opísanénu stavu sa už viditeľne blížime. Bez médií, ako najmocnejšieho ideologického aparátu v kvázi demokratickej spoločnosti by tento cieľ nebolo možné dosiahnuť. Väčšina je taká vystrašená a závislá na systéme, že ho bude radšej brániť, ako by mala prejsť neistým obdobím zmien. Keď sa spamätajú, môže byť už neskoro. Chomsky hovorí: “ V štáte, ktorý je založený na vnútornom násilí a represii, postačuje kontrolovať, čo ľudia robia, a nezáleží natoľko, čo si myslia. Preto sa stalo nevyhnutnosťou zmocniť sa mysle ľudí, izolovať ich a podkopávať snahy o odpor.“

Ako sa brániť proti mediálnej manipulácii?

Podľa N. Chomského : nepozerať televíziu, čítať pravidelne bežné aj alternatívne médiá a porovnávať si ich. Všetko si overovať a používať kritické myslenie. Nemať autority, neveriť v dogmy. Zapájať sa do diskusií, hodnotiť, ozývať sa. Používať zdravý sedliacky rozum.