Kritici NATO žiadajú neutralitu a odchod z aliancie,

2. apríla 2015, Milan Tréger, Nezaradené

analytik Marián Majer a generál Bulík upozorňujú, že by sme to zaplatili všetci, píše v dnešných Aktualitách sk. autor Tomáš Kyseľ. Považujem za veľkú chybu, že k tak zásadnému článku nebola povolená diskusia !?  Analytik Marián Majer predpokladá, že v prípade neutrality by sme potrebovali šesťkrát väčšiu armádu, generál Bulík to odhaduje na 60 000 vojakov. Na obranu by sme tak museli dávať oveľa viac, ako je súčasné 1% HDP, (cca 800 miliónov eur).

Štáty, ktoré sú neutrálne, ako Fínsko a Švédsko investujú do armády 1,2 resp. 1,1% HDP. Susedné neutrálne Rakúsko vynakladá na vojsko 0,8% HDP, teda toľko, čo aj SR. V prípade vystúpenia z NATO, by sme vraj stratili dôveryhodnosť, upozorňuje generál Bulík. Ale koľko percent občanov súhlasilo v roku 2004 so vstupom Slovenska do NATO ? To nikto nevie, pretože referendum sa neuskutočnilo a o vstupe rozhodla len vládnúca elita. Dnes, po 11 rokoch od vstupu do NATO, keď na rôznych miestach vojnových konfliktov (Juhoslávia, Irak, Afganistan) zahynuli slovenskí vojaci, máme my, občania SR, právo sa opýtať našich politikov: v mene koho, v mene čích záujmov položili životy naši synovia? Preto okrem pánov Majera a Bulíka a pár stoviek politikov je tu 5,4 milióna obyvateľov, z ktorých cca 4,4 milióna majú právo v referende sa vyjadriť, či chcú vystúpiť alebo zostať v NATO – vojenskej organizácii vedenej USA, ktorá rozpútava vojnové konflikty takmer po celom svete.

Slovensku s jeho počtom obyvateľov by nepomohla ani 60 násobne väčšia armáda, ak by bolo napadnuté armádou s miliónom vojakov. Zdá sa, že to pochopili vo Fínsku, Švédsku, Rakúsku, len slovenská politická elita zatiaľ nie. Okrem toho, porovnajme životnú úroveň týchto troch neutrálnych štátov a spokojnosť ich obyvateľov so svojím životom so spokojnosťou občanov Slovenska. Štatút neutrality SR by zároveň svetu ukázal, že obyvatelia Slovenska chce žiť v mieri a nechce spory riešiť vojenskou silou, ale diplomatickou cestou. Už aj tisíce mladých mužov prehlásili, že odmietajú bojovať a zomierať za cudzie záujmy. Neutralita Slovenska by vôbec nemusela znamenať navyšovanie armády a výdavkov na armádu. Hlavným cieľom Slovenska, ako malej krajiny, by mala byť bezpečnosť jej občanov, vyhýbanie sa vojenským konfliktom, boj za mier na celom svete, čo nie je reálne pri pokračovaní členstva SR v NATO.

Preto, mierumilovní občania SR, vyzvime politikov, aby sa v referende opýtali občanov: chcete neutralitu a žiť v mieri ako Fínsko, Švédsko, Rakúsko, alebo ako člen NATO riskovať účasť vo vojenských konfliktoch, ktoré by vyhovovali predovšetkým záujmom USA, ale nie obyvateľom Európy, ktorí zažili hrôzy I. a II. svetovej vojny a III. svetovú vojnu odmietajú. Do EÚ sme predsa vstupovali s víziou Európy, ako kontinentu mieru, bezpečnosti a prosperity.