Premiér Fico chce referendum o odpustení gréckeho dlhu ?

15. februára 2015, Milan Tréger, Nezaradené

Pán premiér Fico oznámil, že vznik novej vlády v Grécku nemôže znamenať zánik záväzkov. Zdôraznil, že keď Grécku podmienky dlhu nevyhovovali, mali ju odmietnuť v čase, keď sa o nej rozhodovalo. V prípade, že by Slovensko malo odpustiť Grécku dlh, skúsil by vyhlásiť referendum, aby samotní občania rozhodli, či s takouto „falošnou solidaritou“ súhlasia. Nie je to pán premiér z vašej strany podivný alibizmus?Akoby ste zabudli na niekoľko závažných okolností:

1. Referendum bolo aktuálne a potrebné v čase, keď sa rozhodovalo o vstupe SR do eurovalu a keď R. Sulík poukazoval na finančné riziká hroziace Slovensku. Vtedy ste referendum ignorovali a spolu s pravicovou koalíciou ste vstup do eurovalu podporili ?!

2. Podmienky dlhu predsa v minulosti neprijímala terajšia ľavicová vláda (SYRIZA), ale pravicová Nová demokracia SPOLU SO SOCIÁLNO-DEMOKRATICKOU STRANOU PASOK, ktorá sa takmer nedostala do parlamentu v posledných voľbách.

3. Dve tretiny dlhu sa podľa medializovaných informácií použili na nadmerný a zbytočný nákup zbraní od zbrojárskych firiem z USA, Nemecka a Francúzska.

4. V dôsledku nadmerných pôžičiek vzrástla v Grécku chudoba, nezamestnanosť (vyše 25%), reformy nadiktované Trojkou (MMF, ECB, EK) priniesli výrazné zníženie miezd a dôchodkov. To všetko predsa nespôsobila a nedohodla s veriteľmi súčasná, ale minulá vláda.

5. Pomýlený je, podľa môjho názoru aj váš argument, že keď sa referenda nezúčastní 50% voličov, bude sa to považovať za súhlas občanov Slovenska so splácaním gréckeho dlhu (cca 1miliarda eur?).

Záver: Zdá sa mi, že SMER-SD nemá problém cez euroval zachraňovať nezodpovedné nemecké, francúzske a iné banky, ale má problém pomôcť ľavicovej SYRIZE zlepšiť životné podmienky obyčajných Grékov, ktorí nenesú zodpovednosť za politiku predchádzajúcich vlád, podporovanú bruselskou byrokraciou.