Kiska, Glváč, Ondrejcsák a Samson chcú strediská NATO. A čo chcú občania?

14. februára 2015, Milan Tréger, Nezaradené

Médiá pred pár dňami informovali, že o strediskách NATO na Slovensku definitívne rozhodne vláda a parlament. „Odborníci“ Ivo Samson a Robert Ondrejcsák dôvod na odmietnutie stredísk NATO nevidia, pretože údajne ide len o neozbrojený styčný tím. Samson aj Ondrejcsák sa dokonca domnievajú, že by bolo zbytočné, aby verejnosť do tohoto procesu zasahovala, napr. žiadosťou o referendum alebo prostredníctvom občianskych aktivít. Prečo si páni „odborníci“ myslíte, že keď ide o otázky VOJNY ALEBO MIERU, majú občania mlčať a spoľahnúť  sa na 15 ministrov a 150 poslancov? O vytvorenie riadiaceho strediska NATO požiadalo Slovensko na stretnutí ministrov obrany v Bruseli. Bolo to so súhlasom R. Fica a vlády alebo bez ich súhlasu, len s „požehnaním“ pána prezidenta?

Na rozdiel od pánov Samsona a Ondrejcsáka si myslím, že v tak háklivej záležitosti by súhlas verejnosti mal byť pre poslancov bezpodmienečne nutný. V prvej etape by mohol postačiť reprezentatívny prieskum dvoch – troch agentúr na vzorke 1000-2000 respondentov, ktorí by odpovedali na dve otázky:

1. Ste za to, aby na Slovensku boli riadiace strediská NATO?

2. Ste za to, aby Slovensko bolo aj naďalej členom NATO?

Po skúsenostiach s „aktivitami“ NATO a USA v Srbsku (marec 1999), v Iraku, Afganistane, Sýrii, na Ukrajine aj inde vo svete, sa zdá byť odpoveď väčšiny občanov jednoznačná: dva krát NIE! Preto, že NATO je vážna hrozba pre mier a bezpečnosť nielen Slovenska, ale pre celý svet. Ak o 70 %-nej pravdepodobnosti veľkej vojny medzi USA a Ruskom hovorí aj premiér Fico, dúfajme a žiadajme zodpovedné rozhodnutia aj od vlády a parlamentu. Tým viac, že podľa najnovších správ už vyše 12000 slovenských mužov nechce ísť bojovať, ak vypukne vojna.

Ak by vláda a parlament názory verejnosti zistené v prieskumoch nerešpektovali, bude v zmysle ústavy potrebná petícia minimálne 350 000 občanov a následné vypísanie referenda. Treťou otázkou v referende by mohla byť otázka: -Ste za neutralitu Slovenska?

Na záver malý pohľad do histórie Slovenskej (Farskej) republiky (1939-1945): 24. novembra 1940 Slovensko prijali za člena Paktu troch mocností (Nemecka, Talianska a Japonska). Od júna 1941 sa slovenské jednotky zúčastnili spolu s hitlerovským Nemeckom na vojne proti Sovietskemu zväzu. A v decembri 1941 vypovedalo Slovensko vojnu aj USA a Veľkej Británii ! Ako toto dobrodružstvo I. Slovenskej republiky skončilo v máji 1945 je všeobecne známe. My, občania Slovenska si udalosti spred 76 – 70 rokov pamätáme a nechceme, aby sa opakovali, aj keď s inými aktérmi. Pripomenúť by si to však mali aj naši politici a „odborníci“ Samson a Ondrejcsák.