Russellov tribunál odsúdil Obamu, Porošenka, Van Romruya a Rasmussena za vojnové zločiny v Donbase

16. októbra 2014, Milan Tréger, Nezaradené

Októbrové číslo časopisu ZEMaVEK v článku „Odsúdenie zločinných politikov“ informovalo, že Russellov tribunál v Benátkach súdil v neprítomnosti prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka, amerického prezidenta Baracka Obamu, predsedu Európskej komisie Hermana Van Rompuya a generálneho tajomníka NATO Andersa Fogha Rasmussena za vojnové zločiny spáchané v Donbase. Podľa názoru predsedu organizačného výboru Russellovho tribunálu Alberta Gardina má takýto proces veľký spoločenský význam: „Je to hlas, ktorý povie o ťažkej situácii v Donbase a preruší zločinné mlčanie Európy.“

Russellov tribunál založil v roku 1967 anglický filozof, sociálny aktivista a pacifista Bertrand Russell spolu s francúzskym spisovateľom Paulom Sartrom. Zaoberá sa prejednávaním vojnových zločinov spáchaných v rôznych častiach sveta. Po prvýkrát zasadal v roku 1967 a zaoberal sa vyšetrovaním zločinov spáchaných v priebehu vietnamskej vojny. Ide o neštátnu iniciatívu, súd nemá žiadnu právoplatnosť a hlavám štátov nehrozí väzenie. V najnovšom procese Russellov tribunál uznal vinnými z vojnových zločinov v Donbase všetkých spomínaných štátnikov súdených v neprítomnosti.

Pred dvoma rokmi Symbolický súdny tribunál v Malajzii uznal v neprítomnosti bývalého amerického prezidenta Georga W. Busha a sedem dôležitých členov jeho vlády vinnými z vojnových zločinov. Tribunál sa konal z iniciatívy bývalého premiéra Malajzie Mahathira Mohameda, ktorý vystupoval proti invázii spojeneckých vojsk pod americkým vedením v Iraku v roku 2003. Na súde sa zúčastnil aj bývalý asistent generálneho tajomníka OSN Denis Halliday, ktorý vyhlásil, že Spojené štáty využívajú Bezpečnostnú radu OSN na svoje vlastné účely a porušujú Ženevské konvencie. Komisia tribunálu uznala vinnými Busha, Cheneyho, Rumsfelda a ich hlavných právnych poradcov zo zločinov mučenia a krutého, neľudského a ponižujúceho zaobchádzania. Medzi žalobcov malajzijského tribunálu patril aj expert na vojnové zločiny právnik Francis Boyle, profesor medzinárodného práva na Univerzite v Illinois. V súvislosti s dôveryhodnosťou malajzijskej iniciatívy odkázal na Norimberskú chartu, ktorá bola použitá štruktúra pre proces a citoval z nej: „Vodcovia, organizátori, iniciátori a ich komplici, ktorí sa zúčastňujú na príprave a uskutočňovaní spoločného plánu vojnových zločinov, sú zodpovední za všetky činy vykonané ktoroukoľvek osobou pri realizovaní tohto plánu.“

Toto morálne odsúdenie politikov USA, EÚ a NATO sa logicky vzťahuje aj na tých našich politikov, ktorí slepo súhlasili aj súhlasia s vojnovými zločinmi páchanými v Iraku, Sýrii, Líbyi, Gaze, Ukrajine, Afganistane a inde.Sú totiž komplicmi hlavných organizátorov vojnových zločinov. Východiskom bude odchod Slovenska z NATO a EÚ, pokiaľ to v referende budú požadovať občania SR.