Roztrhaná Európa smeruje k revolúcii?

29. mája 2013, Milan Tréger, Nezaradené

Nemecký minister financií Schäuble v minulých dňoch varoval, že „nezamestnanosť môže roztrhať Európu a ak by sa k tomu pridalo zhoršovanie sociálneho systému podľa vzoru USA, mohlo by to viesť k revolúcii“.

Myslím si, že toto varovanie prichádza neskoro, pretože Európa už roztrhaná je, zhoršovanie sociálneho systému je evidentné, (rast chudoby a nezamestnanosti) a preto možnosť revolúcií je otvorená. EÚ je len formálne jednotná. V skutočnosti sa v posledných rokoch objavili dve nové hranice, resp. opony. Prvá- medzi prosperujúcou severnou a západnou Európou a v kríze sa nachádzajúcou južnou Európou (Grécko, Španielsko, Portugalsko, Cyprus, Taliansko). Druhá hranica je evidentná medzi severnou a západnou Európou a štátmi bývalého socialistického bloku v strednej Európe, vrátane Slovenska.

Zdá sa, že politické elity v EÚ aj na Slovensku sa nepoučili z histórie, napr. z Veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch 20. storočia o ktorej už pred viac ako 80 rokmi Tomáš Baťa napísal: „Hospodárska kríza je len iné meno pre mravnú krízu. Hospodársky úpadok nie je možné sanovať peniazmi. Nie je správne podporovať bankrotárov a zadlžovať sa. Nie je správne zdierať pracujúcich a trestať ich za chyby a nenásytnosť tých, ktorí v honbe za ziskom zabudli na vyššie princípy mravné.“

Keďže ani pravicoví ľudovci ani „ľavicoví“ socialisti neponúkajú reálne východiská z pretrvávajúcej krízy, vhodným receptom môžu byť návrhy amerického politológa Chrisa Hedgesa, ktorý v článku Kolaps globalizácie navrhuje:

-Musíme radikálne prebudovať socialistické hnutia, ktoré budú žiadať, aby zdroje štátu a národa boli vynakladané pre dobro všetkých občanov a aby tvrdá ruka štátnej moci zabránila ich pľundrovaniu korporátnou mocenskou elitou.

Musíme pozerať na korporátnych kapitalistov, ktorí sa zmocnili kontroly nad našimi peniazmi, potravinami, energiou, tlačou, systémom zdravotníctva a vládou, ako na smrteľných nepriateľov, ktorých je treba poraziť.