Quo vadis Európska únia?

28. apríla 2013, Milan Tréger, Nezaradené

Európska únia vznikla ako spoločenstvo európskych štátov, ktorého cieľom bolo presadiť tesnejšiu hospodársku a politickú spoluprácu medzi členskými krajinami. Únia mala pôvod v snahe po zmierení po hrôzach 2. svetovej vojny a jej cieľom bolo vytvoriť región mieru, bezpečnosti a prosperity v západnej a strednej Európe. Aká je však úroveň prosperity a dôvery v EÚ v roku 2013 ? Pripomeňme si niekoľko názorov z posledného obdobia:

1. „Európania majú Únie plné zuby, rekordne jej neveria“. EÚ nedôverujú dvaja z troch Európanov. Najvyššia nedôvera je v Španielsku (72%), vo Veľkej Británii (69%), ale nad 50% aj v Nemecku (59%), Francúzsku (56%) a v Taliansku (53%). (SME, 26.4.2013).

2. Euru dávam tak päť rokov. Na Európe mi záleží, na eure nie. Kai Konrad, poradca ministra Schäubleho, (HN, 25.4.2013).

3. Nečas na stretnutí s Van Rompuyom pripustil, že euro prijmú až po referende a vtedy, keď to bude pre nich výhodné. A EÚ nenamieta. ( Aktuality.sk, 27.,4.2013).

4. Skupovanie dlhov je droga. Nemci sa budú súdiť. Guvernér Bundesbank Jens Wiedmann kritizoval ECB a záchranu eurozóny prirovnal k závislosti od drog. (SME, 27.4.2013).

5. Krízu globálnej spotreby vystrieda kríza nezamestnanosti a po nej príde sociálna kríza. Sme svedkami totálnej krízy etiky a morálky a pritom morálka je alfou a omegou fungujúcej spoločnosti. (Peter Staněk, Aktualitty.sk, 6.11.2012).

6. Utekajme z EÚ. Beštia sa utrhla z reťaze. (Ivo Strejček, český europoslanec. Aktuality.sk, 3.11.2012).

7. Federalizácia EÚ= konečná fáza zániku demokracie a národného štátu. (Václav Klaus, exprezident ČR).

A čo my, na Slovensku? Koľko percent občanov dôveruje EÚ a eurozóne? Na túto tému sú prieskumy, resp referendá zakázané? Bude naša vláda a parlament  aj naďalej obhajovať EÚ, eurozónu a trvalý euroval podľa pokynov ECB a Bruselu aj vtedy, ak by v referende 60-80% občanov vyjadrilo týmto inštitúciám nedôveru? Prečo pre „mienkotvorný“ denník PRAVDA, sú tieto témy tabu?

Ak takmer dve tretiny občanov nedôveruje EÚ, potom je niečo zhnité v „štáte európskom“. EÚ sa nevyhne hlbokým reformám.