Antikohézia: EÚ likviduje slovenské poľnohospodárstvo

12. decembra 2012, Milan Tréger, Nezaradené

Jedným z dôležitých cieľov EÚ je tzv. KOHÉZIA, čiže súdržnosť, ktorá by mala znižovať rozdiely medzi úrovňou jednotlivých štátov a regiónov. Na splnenie tohoto pekného cieľa slúžia značné finančné prostriedky. Z rozpočtu EÚ ide až 40% na platby poľnohospodárom. Doposiaľ boli naši poľnohospodári diskriminovaní, nakoľko dostávali oveľa nižšie dotácie na 1 hektár pôdy ako farmári v Západnej Európe. Pôvodne mali naši farmári prísľub z EÚ, že platby sa vyrovnajú od roku 2014. EÚ však vyrovnanie platieb odložila až na rok 2028, t.j. až o 15 rokov. Takúto politiku EÚ je možné považovať za výsmech politike kohézie (súdržnosti) a bude znamenať ďalší úpadok slovenského poľnohospodárstva a jeho konkurencieschopnosti. Pritom už súčasné nízke dotácie spôsobili:

– nárast dovozu potravín o viac ako 50%,

– o prácu prišlo viac ako 100 000 ľudí,

– stavy ošípaných poklesli o 50% a stavy hovädzieho dobytka o 80 000 kusov, atď.

Akoby EÚ nešlo o kohéziu a vyrovnávanie rozdielov, ale o likvidáciu v minulosti prosperujúceho slovenského poľnohospodárstva, ktoré by v prípade rovnakých dotácií mohlo konkurovať západoeurópskym farmárom.

Preto dnešný protest poľnohospodárov pred Zastúpením Európskej komisie na Slovensku a pred Ministerstvom pôdohospodárstva je plne oprávnený. Vláda SR aj naši europoslanci by proti tomuto antikohéznemu návrhu EÚ mali tvrdo protestovať a nie slepo plniť diktát bruselských byrokratov. Ak EÚ a Európsky parlament tento bezprecedentný návrh schvália, potom v roku 2028 môže naše poľnohospodárstvo zaniknúť a Slovensko bude dovážať nie 50, ale 100% potravín, ďalej stúpne nezamestnanosť vo vidieckych regiónoch a na predaj budeme môcť ponúknuť tisíce hektárov nevyužívanej pôdy. Bohatí „investori“ ju radi skúpia. Vrátime sa do obdobia veľkostatkárov a bírešov?