ALFA: Rozporuplný pokus o reinkarnáciu pravice

1. novembra 2012, Milan Tréger, Nezaradené

S veľkým záujmom som si prečítal program ALFA- SILNÁ SPOLOČNOSŤ, JEDNODUCHÝ ŠTÁT od poslanca KDH Radoslava Procházku. Autor v ňom kritizuje nefunkčný, neprehľadný a márnotratný štát na ktorý už došli peniaze. Navrhuje „jednoduchý štát“, ktorý bude fungovať na prospech všetkých, ktorí v ňom žijú. Preto pre Slovensko žiada:

1. Ústavný zákaz deficitného hospodárenia, t.j. hospodárenie bez dlhov

2. Prehľadný a stabilný právny poriadok

3. Hmotnú zodpovednosť za výkon verejnej moci

4. Ústavne obmedzený výpočet daní a úplné zrušenie odvodov

K bodu 1. autor uvádza pádne argumenty: „Hospodárením bez dlhov zredukujeme závislosť Slovenska od finančných trhov, ktorých investičné rozhodnutia dnes ovplyvňujú celé kontinenty. Subjekty (banky), nakupujúce štátne dlhopisy a teda financujúce prevádzku zadĺžených štátov, získali moc, ktorej nakladanie nevieme nijako kontrolovať. Peniaze, ktoré nám chýbajú v školstve či v zdravotníctve, posielame na úrokoch nevedno kam. Prestaňme vlastné zdroje vynakladať na splátky dlhov a skúsme žiť z toho, na čo si dokážeme zarobiť“. Myslím si, že táto oprávnená kritika finančných trhov, ale aj systému, ktorý ich  stvoril, nájde podporu u väčšiny racionálne uvažujúcich ľudí. Podobne aj pri návrhoch autora v bodoch 2. a 3. Je preto nepochopiteľné, prečo naša politická „elita“ (SMER-SD, KDH, SDKÚ, MOST-HÍD) núti občanov Slovenska zachraňovať cudzie zadľžené súkromné banky? V demokratickej spoločnosti musí platiť hierarchia občania-štát-trh a nie súčasná, antidemokratiká hierarchia: finančné trhy a banky-nimi riadené „gorilie“ štáty-takmer bezmocní občania.

Takže, kým návrhu na SILNÚ SPOLOČNOSŤ môžeme povedať ÁNO, návrh na JEDNODUCHÝ ŠTÁT vyvoláva množstvo otázok a pochybností.Napr. Ústavne obmedzený výpočet daní a úplné zrušenie odvodov by mal autor návrhu lepšie zdôvodniť a vysvetliť, ku ktorým „jednoduchým“ štátom má Slovensko smerovať. K USA, Nemecku, Francúzsku alebo, prečo nie k menej k menej „jednoduchým“ ale úspešným škandinávskym štátom Švédsku, Dánsku a Nórsku, ktoré Legate Institute vyhodnotil ako najlepšie spomedzi 142 hodnotených krajín. (SME,1.11.2012: „Najlepšie sa žije na severe Európy. Slovensko je na 36.mieste.“). Idea „jednoduchého štátu“ akoby nadväzovala na skompromitované heslo pravice  „Štát je najhorší vlastník, treba všetko sprivatizovať“. Na Slovensku sme, predovšetkým s pomocou pravice, takmer všetko sprivatizovali a výsledok? 400000 nezamestnaných, 700000 chudobných, schudobnelá stredná vrstva s mesačným príjmom 355-780eur, ale 54% HDP ide vo forme zisku kapitalistom. Toto by mal byť opäť ideál pravicového „jednoduchého štátu“? Myslím si, že tieto návrhy nebudú pre väčšinu občanov Slovenska prjateľné. Ak program ALFA má ambíciu týkať sa celej spoločnosti, potom by sa nemal orientovať výlučne na pravicové riešenia, (napr. taliansky model financovania zdravotnictva či predbežné analýzy pánov z INESS) Občanom treba ponúknuť pádnejšie argumenty: Ako sa program ALFA konkrétne prejaví na výbere daní, verejnom dlhu, raste ekonomiky, poklese chudoby a nezamestnanosti, ako pomôže najmä nižším a stredným vrstvám.

milant