Islandská revolúcia a nová ústava – inšpirácia pre Slovensko

22. októbra 2012, Milan Tréger, Nezaradené

Niektoré médiá (TA3) priniesli dnes informáciu, že Dve tretiny občanov Islandu schválili v referende novú ústavu. Táto nová, občianska ústava bola výsledkom islandskej (nežnej) revolúcie z rokov 2008-2010, keď po zrútení meny a krachu veľkých súkromných bánk búrlivé protesty občanov prinútili:

-rezignovať celú vládu a uväznení boli politici zodpovední za krízu,

-občania sa rozhodli, že nebudú platiť dlhy, ktoré nespôsobili občania, ale politici a že budú znárodnené veľké súkromné skrachované banky,

-bol prijatý zákon o obecnom referende, v ktorom 93% občanov odmietlo platiť dlhy bankám V. Británie a Holandska.

V nových voľbách bol následne zvolený nový parlament, ktorý vzišiel z návrhov občanov a nie politických strán a ktorý pripravil návrh novej ústavy, ktorá bola v minulých dňoch schválená v referende. V tejto novej ústave je zakotvené, že hlavným politickým protagonistom je občan a nie politik.

Nie je toto vhodný príklad a inšpirácia aj pre nás, občanov Slovenska, hlavne po prevalení kauzy Gorila a snahe politikov zamiesť kauzu pod koberec? Pripomeňme opäť naším politikom, že aj na Slovensku „Moc v štáte pochádza od občanov“ (čl.2 Ústavy SR) a nie od bánk, politikov, či bruselskej byrokracie. A tiež im pripomeňme, že 23 rokov hospodárskej a morálnej devastácie Slovenska stačilo, že ďalší rast chudoby a nezamestnanosti nebudeme tolerovať. V dnešných Hospodárskych novinách v komentári „V klube vydieračov“ Dag Daniš veľmi výstižne napísal, že ak Slovensko vstúpi do tzv. bankovej únie, hrozí mu aj EÚ, že sa zmení na federáciu dlhov, nie štátov.

V tejto súvislosti si zaslúži pozornosť iniciatíva R. Procházku ALFA, ktorá pod heslom „Silná spoločnosť, jednoduchý štát“ sa snaží osloviť členov KDH a menšinového stredopravého voliča sklamaného politikou plnou korupcie a klientelizmu. Zdá sa však, že platforma ALFA neosloví ani väčšinu KDH ani pravicových voličov, pretože napriek niektorým dobrým návrhom, sa nesnaží osloviť a získať podporu väčšiny spoločnosti, t.j. 40-50% nevoličov a okolo 35% ľavicových voličov, ktorí by pravdepodobne preferovali heslo Silná spoločnosť, solidárny a spravodlivý štát a ústavu podobnú tej islandskej.

milant