MMF viac škodí ako pomáha

17. októbra 2012, Milan Tréger, Nezaradené

Noam Chomsky, známy kritik globálneho kapitalizmu, charakterizuje dvojtvárnosť Medzinárodného menového fondu (MMF) nasledovne: Ak finančná kríza zasiahne rozvojové krajiny, pravidlá MMF sú:

-zvýšiť úrokové miery,

-znížiť ekonomický rast,

-utiahnuť opasky,

-splatiť dlhy MMF a bankám,

-privatizovať.

Presný opak sa predpisuje v krízou postihnutých bohatých krajinách:

-nižšie úrokové miery,

-naliať vládne peniaze do bánk, na stimulovanie ekonomiky,

-znárodňovať (aj keď to slovo sa nepoužíva).

Máme tu teda isté pravidlá pre slabých a celkom iné pre silných. Nie je to nič nové. MMF nie je nezávislá inštitúcia. V mnohom je pobočkou amerického ministerstva financií a funguje ako vymáhateľ dlhov. Ak sú problémy so splácaním pôžičky alebo investície ktorú poskytla bohatá krajina chudobnej krajine, MMF zabezpečí, aby veriteľ žiadnym spôsobom netrpel. Ak by existoval ozajstný kapitalistický systém, čo bohatí a ich ochráncovia nechcú, nemohlo by to tak fungovať. Ak som poskytol rizikovú pôžičku, zarobil som veľa peňazí na úrokoch a teraz už dlžník nemôže platiť ďalej, mal by som zbankrotovať. Dnes však platí:Ak investor (banka…) dá pôžičku rizikovej krajine (Grécko, Portugalsko, Španielsko a i.), a získajú vysokú úrokovú mieru a tieto krajiny už nevládzu platiť ďalej, do hry vstupuje MMF, vymáhateľ dlhov za spoločenstvo nezodpovedných veriteľov a obyvateľom zadľžených krajín oznámi, že to musia splatiť. Ak mne, ako súkromnej osobe, sused nedokáže splatiť pôžičku, nemôžem predsa žiadať iných susedov, aby splatili dlh nezodpovedného suseda.No presne to robí MMF. Obyvateľov zadľžených krajín prinúti zaplatiť dlh s ktorým nemajú nič spoločné, pretože pôžička sa zvyčajne dala diktátorom alebo bohatým elitám, ktorí ju pošlú nikam do Švajčiarska alebo do daňových rajov. No vy,

chudobní ľudia ju musíte splatiť. Je to drzý, neslýchaný útok nielen na základné princípy kapitalizmu, ale aj demokracie a zdravého rozumu.

A najnovšie sa k vymáhačom dlhov z MMF pridáva aj ECB a EK a táto Trojka, ako svorka exekútorov, núti splácať dlhy nielen obyvateľov zadľžených krajín, ale v rámci tzv. solidarity aj chudobu z krajín celej eurozóny, vrátane Slovenska. A takúto nehoráznu nespravodlivosť schvaľuje aj naša „ľavicová“ vláda, spolu s pravicovou opozíciou, (mimo SaS). Dokedy?

milant