Komu treba zlepšovať podnikateľské prostredie?

3. júna 2012, Milan Tréger, Nezaradené

Medzinárodný menový fond (MMF) aj naša pravicová opozícia sa dojemne zhodujú v tom, že na Slovensku sa musí zlepšovať podnikateľské prostredie. Ak by sa nezlepšovalo, poškodilo by nás to v očiach investorov. Pozrime sa však na niektoré nové informácie, ktoré môžu dať odpoveď na položenú otázku: 1. V.Baláž priniesol pozoruhodnú informáciu (SME,28.5.2012) o tom, ako sa na Slovensku a v Europe delí ročne vyprodukovaný HDP medzi mzdy zamestnancov, zisky kapitalistov a dane štátu. podľa tejto informácie na Slovensku z ročného HDP (cca 70 miliárd eur) ide 54% na zisky kapitalistov, len 37,5% na mzdy zamestnancov a 8,5% na dane štátu. V Európe sa však HDP v priemere delí nasledovne: 39% ide na zisky kapitalistov, 49% na mzdy zamestnancov a 12% na dane štátu. Ak by sa na Slovensku zvýšil podiel miezd na priemer Európy – 49%, objem miezd by sa mohol zvýšiť o cca 8 miliárd eur. Bola by to katastrofa, alebo by to naopak pomohlo podvyživenému zdravotníctvu, školstvu, kultúre atď.?   2. Ak ďalej zohľadníme najnovšie údaje, že 60 percentná stredná vrstva na Slovensku dosahuje mesačný príjem v intervale 355-770eur, t.j. na úrovni európskej chudoby, je na mieste otázka: Kam by to naša pravica v zlepšovaní podnikateľského prostredia chcela dotiahnuť? Na 70% ziskov pre kapitalistov a 20% na mzdy zamestnancov a 300- 400 eur mesačne pre už teraz zdecimovanú strednú vrstvu 400000 živnostníkov?

Tieto údaje ukazujú na to, že v súčasnosti a nielen na Slovensku, dochádza k enormnému nárastu ziskov súkromných korporácií  a poklesu príjmov ich zamestnancov. Na tieto trendy reagoval známy  pravicový americký diplomat Henry Kissinger návrhom zásadne zreformovať MMF a Svetovú banku, ktoré sú zodpovedné za väčšinu sociálnych kríz, ktoré sú dôsledkom neoliberálnej ideológie. Napriek tomu, naša po voľbách vyplašená opozícia dookola omieľa: Treba zachovať rovnú daň, zvýšenie dane z 19 na 23% odplaší investorov, netreba bankovú daň ani reformu 2. piliera atď. Až sa chce zvolať „Dobré ráno stará mama, zobuďte sa, je až 21. storočie.“ Ak neoliberáli kritizujú vyberanie daní zo strany štátu, prečo nekritizujú vyberanie ešte väčších „daní! súkromnými podnikateľmi vo forme ich ziskov?

Až porážka pravice v marcových voľbách prinútila nových vodcov SDKÚ zaujímať sa o problémy obyčajných ľudí. Pravdepodobne im však ide len o to, aby získali späť sklamaných voličov a nie oskutočné riešenie chudobnej strednej vrstvy.

milant