Moneykracia likviduje demokraciu

5. júla 2011, Milan Tréger, Nezaradené

Demokracia, (od gréckeho démos – ľud, kratos – vláda) je forma vlády, v ktorej ľud vládne buď priamo, alebo prostredníctvom volených zástupcov. Od svojho vzniku v Aténach pred 2500 rokmi sa stala základom politickej moci v mnohých krajinách. V dnešných demokraciách si ľudia volia svojich zástupcov, aby rozhodovali za nich. Dnes sú takmer všetky demokracie stranícke, teda založené na existencii politických strán. Revolúcia vo Francúzsku v roku 1789 umožnila vznik jasnej politickej teórie demokracie, vyjadrenej v Deklarácii práv človeka a občana, vydanej 26.augusta 1789. V tomto dokumente stálo, že všetka politická moc nepochádza ani od Boha, ani od kráľov, ale z ľudu.

Demokracia ako forma vlády má aj svoje problémy. Demokracia môže dať ľudu aj príležitosť zvoliť si stranu, ktorej vláda zavedie diktatúru. To sa stalo v Nemecku v roku 1933, keď sa nacistická strana Adolfa Hitlera dostala k moci vďaka volebným výsledkom. Hitlerov režim je prvým príkladom toho, čo sa niekedy nazýva „totalitnou demokraciou“.

V súčasnosti, keď sa nielen na Slovensku rozhoduje o finančnej pomoci Grécku o Eurovale 1 a 2, ukazuje sa značný rozpor medzi vôľou ľudu a vôľou ľudom zvolených zástupcov združených v politických stranách. Ak okolo 80% občanov Slovenska odmieta pomoc Grécku a žiadajú, aby platili predovšetkým banky, ktoré profitovali v minulosti z nákupu gréckych dlhopisov, ale koalícia možno aj opozícia (?) rozhodnú, že bremeno dlhov budú znášať občania, potom je treba sa opýtať nami zvolených zástupcov: v záujme koho vládnete? V záujme občanov Slovenska, alebo v záujme zahraničného a domáceho kapitálu? Chcete demokraciu nahradiť moneykraciou (vládou peňazí)? Ak aj v ďalších dôležitých otázkach ako sú:

Ak nemienite rešpektovať vôľu väčšiny, potom je potrebné uvažovať o prechode zo zastupiteľskej na priamu demokraciu. Nadvláda finančnej „elity“ je cesta do pekla.

Politici by nemali zabúdať na skvelú myšlienku starogréckeho filozofa Platóna: „Našim cieľom pri budovaní štátu je čo najväčšie šťastie všetkých, nielen jednej triedy.“

milant