Islandská revolúcia – príklad pre Grécko, Portugalsko, Írsko… a Slovensko

27. júna 2011, Milan Tréger, Nezaradené

V zahraničných médiách sa objavila správa (Cenzurovaná revolúcia na Islande) o priebehu demokratických zmien, ktoré prebehli na Islande v rokoch 2008 – 2010  po zrútení meny a krachu krajiny. V tomto období ľudia na Islande rozhodli, že:

– nebudú platiť dlhy, ktoré nespôsobili ľudia ale politici,

– boli znárodnené veľké banky,

– rezignovala celá vláda,

– bol prijatý zákon o obecnom referende, v ktorom 93% občanov odmietlo platiť dlhy Veľkej Británii a Holandsku,

– boli uväznení politici zodpovední za krízu,

– v nových voľbách bol zvolený parlament, ktorý pripravuje novú ústavu. V novej ústave je zakotvené, že hlavným politickým protagonistom je občan a nie politik.

Dočkáme sa na Slovensku podrobnejších informácií o týchto udalostiach na Islande aj v našich médiách alebo bude pokračovať ich zamlčiavanie? Nebolo by aj na Slovensku potrebné referendum, v ktorom by sa občania vyjadrili, či súhlasia s rozšírením Eurovalu 1 a novým Eurovalom 2 ? Tým viac, že podľa poslanca Igora Matoviča, (Plus 1 deň, 25. – 26.6. 2011), “ Koalícia chce len opičky, ktoré budú stláčať dopredu určené gombičky“.

Ak p. Radičová navrhuje referendum o platoch sudcov, potom sa domnievam, že ďaleko dôležitejšie je referendum o Eurovaloch, nakoľko ide o výrazne významnejšie ekonomické dopady pre občanov Slovenska. Alebo koalícia nechce poznať vôľu svojich voličov?

milant