Založ si blog

Eliquis – liek alebo predražený nebezpečný produkt zahraničných farmafiriem?

Týmto článkom by som rád upozornil pani ministerku A. Kalavskú, ale aj výbor pre zdravotníctvo NR SR a pacientov užívajúcich tento liek na jeho negatíva. Som 79 ročný ŤZP pacint a eliquis som užíval niečo vyše rok namiesto Anopyrinu 100 na zabránenie tvorby krvných zrazenín a prevenciu CMP (cievnych mozgových príhod), ktoré som prekonal v rokoch 2008-2009. Eliquis, ako nový, moderný zahraničný liek síce pomáhal zriediť krv, ale zvyšoval riziko krvácania. V prvej Písomnej informácii pre používateľa z roku 2016 sa pre Eliquis 2,5 mg (apixaban) ako veľmi časté vedľajšie účinky, ktoré postihujú viac ako 1 z 10 osôb uvádzali:

-krvácanie do očí

-krvácanie v žalúdku, črevách alebo tmavej krvi v stolici

-krv v moči

-krvácanie z nosa

-krvácanie z ďasien

-tvorby modrín a opuchov a množstvo ďalších, menej častých a zriedkavých účinkov.

V rokoch 2016-2017 cena lieku bola 18-19 eur, pričom pacient doplácal len okolo 1 eura.

V roku 2018 však cena toho istého lieku (60 tabliet Eliquis 2,5mg) vzrástla o 50 eur na 68,55 eur! 

Keď som hľadal dôvod takého enormného zvýšenia ceny, zistil som len dva dôvody:

1. Písomná informácia pre používateľa sa zväčšila na rozmer cca 80 krát 40 cm, pretože okrem slovenského jazyka máme možnosť si informáciu prečítať aj v litovčine a slovinčine. Prečo?

2. K písomnej informácii pribudla „Bezpečnostná karta pacienta“ ktorú má pacient nosiť celý čas so sebou. Táto Bezpečnostná karta (rozmerom cca 12 krát 8cm) obsahuje informácie pre pacientov a zdravotníckych pracovníkov a tiež  údaje o pacientovi (meno, dátum narodenia, indikácia, dávka, meno lekára a telefónne číslo lekára).

  Výrobcom tohoto lieku je nemecká firma Pfizer Manufacturing Deutschland GmbH z Freiburgu.

Moja skúsenosť s týmto liekom je taká, že po jednom roku jeho užívania sa prejavili takmer všetky vedľajšie príznaky, najviac krvácania v moči a v stolici. Po odporúčaní lekára som prestal s užívaním Eliquisu a krvácania sa zastavili už na druhý deň. Následne som prešiel na náš Anopyrín 100 za ktorý (84 tabliet) pacient platí 2,21 eur a poisťovňa výrobcovi 4,16 eur.

Čo dodať na záver? Táto skúsenosť s Eliquisom nie je ojedinelá. Za posledných 20 rokov som v lekárni kúpil veľa rôznych liekov predpísaných rôznymi špecialistami, ktoré som po prečítaní príbalových letákov vôbec nemal užívať a následne som ich vracal do lekárne. Mnoho lekárov totiž nemá ani čas pýtať sa pacienta na jeho anamnézu a aké lieky už užíva. Preto sa pýtam kompetentných štátnych orgánov čo mienia urobiť s týmto neudržateľným stavom, so svojvôľou farmafiriem naháňajúcich zisky na úkor pacientov? Predsa čl.40 Ústavy SR ustanovuje, že „Každý má právo na ochranu zdravia. Na základe zdravotného poistenia majú občania právo na bezplatnú starostlivosť a na zdravotnícke pomôcky za podmienok, ktoré ustanoví zákon.“ Za „zlého“ socializmu to platilo, v súčasnosti rozhoduje trh a pravidlo „Štát je najhorší vlastník, treba všetko sprivatizovať“. Ani 30 rokov kapitalizmu nás nepoučilo, že ide o nehorázne klamstvo? Mne je ľúto pracujúcich, ktorým rastú odvody na zdravotné poistenie, ale žiaľ, stráca sa v nekontrovateľnom náraste cien liekov. Možno by pomohlo riadiť sa návrhmi českého lekára MUDr. Jana Hnízdila z jeho knihy „Mým pacientum.“?

Príde Slovensko o 20 miliárd eur pre žalobu firmy EuroGas?

30.05.2019

Dnešné SME (30.5.2019) uverejnilo článok "EuoGas chce opäť žalovať Slovensko pre ťažbu mastenca, žiada 20 miliárd eur." Dôvodom žaloby má byť údajne nelegálne odobratie licencie na ťažbu viac »

EÚ viac ako 20 rokov neprežije, myslí si väčšina Európy

19.05.2019

Denník SME ma včera (18.5.2019) milo prekvapil, keď zverejnil výsledky dvoch, mierne protirečivých prieskumov. Prvý prieskum Eurobarometra je z februára-marca 2019 a konštatuje, že "Väčšina viac »

Prečo sa opäť nezúčastním eurovolieb?

13.05.2019

Podobne ako v roku 2014 sa nezúčastním eurovolieb 25.mája 2019 z viacerých dôvodov. Dnes som sa utvrdil v tom, že Európsky parlament (EP) je obyčajným služobníčkom Európskej komisie (EK), viac »

Hongkong, demonštrácie

V Hongkongu pokračujú protesty proti návrhu zákona o extradícii

16.06.2019 12:24

Organizátori očakávajú, že na demonštrácii sa zúčastní až milión ľudí.

pocasie, teplo, osviezenie,

Počet kolapsov z tepla bol v sobotu dosiaľ najvyšší, ošetrili 99 pacientov

16.06.2019 12:08

Dôležité je zdržiavať sa v interiéri počas obedňajších hodín, t.j. od 11.00 h do 15.00 h a dodržiavať dostatočný pitný režim.

Dúhový pochod

Na dúhovom pochode vo Viedni sa zúčastnilo takmer pol milióna ľudí

16.06.2019 11:53

Polícia počet účastníkov podujatia oficiálne nepotvrdila.

benzín, nafta, benzinka, pumpa, tankovanie, fotene so suhlasom

Ceny nafty a benzínu klesajú, malo by to pokračovať

16.06.2019 11:15

Ceny pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach klesali dva týždne po sebe.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 274
Celková čítanosť: 872888x
Priemerná čítanosť článkov: 3186x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy