Založ si blog

Alexander Dubček a jeho Socializmus s ľudskou tvárou

Na Slovensku prebieha diskusia o Najslovákovi. Podľa môjho názoru do trojky Najslovákov patria Štúr, Štefánik a Dubček. Nedávno som dočítal knižku DUBČEK od autorov Miroslava Londáka a Slavomíra Micháleka (plus 17 spoluautorov). Knihu vydala VEDA, Vydavateľstvo Historického ústavu SAV v roku 2018. Autori život a dielo A.Dubčeka (1921-1992) zhrnuli nasledovne:

„Alexander Dubček patril v roku 1968 k najznámejším a najpopulárnejším politikom v Európe. Bol ikonou československej jari a pre obyvateľov socialistického Východu aj kapitalistického Západu stelesňoval predstavy o inom, lepšom a dôstojnejšom živote. V Československu sa po dlhom čase objavil politik, ktorý dokázal spájať spoločnosť. Podobne ako pred ním T.G.Masaryk, aj Dubček zosobňoval optimistické očakávania týkajúce sa budúceho vývoja. Dubček bol typickým dieťaťom komunistického hnutia prvej polovice 20. storočia. Nepoznal lepšiu alternatívu ako socializmus (…) Nebol však intelektuálom a nádeje, ktoré vkladal do komunizmu, boli jednoduché a pragmatické. Jeho predstavy neprekračovali víziu poctivého a pokojného života bez ekonomickej neistoty. Nikdy sa nesprával ako dogmatický „sekerník“ volajúci po fyzickom zničení ideologických nepriateľov. Naopak, mal povesť „slušného človeka“, ktorý radšej diskutoval, ako diktoval. Ako sa ukázalo, bola to zároveň výhoda aj slabina.

Dubček sa v roku 1968 snažil socializmus v Československu zachrániť a nie zničiť. V jeho živote chýbajú gestá otvoreného vzdoru. Nikdy sa nestal súčasťou antikomunistického disentu a to sa dnes považuje za dôvod na historické odsúdenie. Bolo by však chybou diskvalifikovať A.Dubčeka za to, že sa v prelomových obdobiach nesprával tak, ako sa nám to dnes zdá najvhodnejšie. Oveľa dôležitejšie je vysvetliť dôvody jeho konania v kontexte vtedajšieho historického vývoja. Práve obdobie československej jari a postava A.Dubčeka totiž ukazujú, že štyri desaťročia socialistickej diktatúry nemožno zredukovať len na hrôzy a traumy ani vnímať ako temný kontrapunkt k tomu, čo bolo pred tým a čo prišlo potom.“ (koniec citátu).

Na záver by som rád upozornil na výrok A.Dubčeka, že „Sloboda stráca význam, ak človek nemá základné prostriedky na jej uplatnenie“, v kontexte volania globalizačných neoliberálov po „slobode, demokracii a ľudských právach“. A pozornosť si zaslúži tiež konštatovanie zo str. 331, že „Celkove mala KSČ pred previerkami v roku 1970  1 535 537 členov, z nich neprešlo previerkami 326 817 (čiže 21,7%). V roku 1971 mala KSĆ už len 1 194 191 členov.“ To len pre porovnanie s počtom členov súčasných koaličných aj opozičných strán.

EÚ viac ako 20 rokov neprežije, myslí si väčšina Európy

19.05.2019

Denník SME ma včera (18.5.2019) milo prekvapil, keď zverejnil výsledky dvoch, mierne protirečivých prieskumov. Prvý prieskum Eurobarometra je z februára-marca 2019 a konštatuje, že "Väčšina viac »

Prečo sa opäť nezúčastním eurovolieb?

13.05.2019

Podobne ako v roku 2014 sa nezúčastním eurovolieb 25.mája 2019 z viacerých dôvodov. Dnes som sa utvrdil v tom, že Európsky parlament (EP) je obyčajným služobníčkom Európskej komisie (EK), viac »

Eliquis – liek alebo predražený nebezpečný produkt zahraničných farmafiriem?

06.05.2019

Týmto článkom by som rád upozornil pani ministerku A. Kalavskú, ale aj výbor pre zdravotníctvo NR SR a pacientov užívajúcich tento liek na jeho negatíva. Som 79 ročný ŤZP pacint a eliquis viac »

Julian Assange

Ministerstvo spravodlivosti USA vznieslo nové obvinenia voči Assangeovi

23.05.2019 23:30

Voči Julianovi Assangeovi celkovo Spojené štáty vzniesli 18 obvinení.

Holandsko, eurovoľby, voľby

V Holandsku vyhrala eurovoľby Strana práce

23.05.2019 22:49

V drvivej väčšine krajín sa voľby do EP uskutočnia v nedeľu. V sobotu sa budú voľby konať u nás, v Lotyšsku a na Malte.

EÚ

Vo Francúzsku sa rozpadla kandidátka kvôli fotke s hákovým krížom

23.05.2019 21:09

Môže za to zverejnenie fotografie kandidátky číslo dva Lignierovej za krajne pravicovú stranu.

skripaľ, britania

Ruský denník zverejnil záznam údajného telefonátu Skripaľa

23.05.2019 20:23

Bývalý agent Skripaľ nechal odkaz v hlasovej schránke jeho netere Viktorie.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 273
Celková čítanosť: 861789x
Priemerná čítanosť článkov: 3157x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy