Založ si blog

Dobrá správa: Žlté vesty aj na Slovensku

PLUS 7DNÍ uverejnil 3.1.2019 aktuálny článok „ŽLTÉ VESTY DORAZILI NA SLOVENSKO“ (redaktor Peter Galan). Francúzske žlté vesty nemajú lídrov, jasný smer, neprikláňajú sa k žiadnej strane, nestoja za nimi odbory ani občianski aktivisti. Sú jednoducho masívna rozhnevaná sila – ľudia, ktorí ťahajú ekonomiku, stredná vrstva, ktorej došla trpezlivosť. Všadeprítomná moc kapitálu, komerčná, politická i mediálna manipulácia, kriminalita, korupcia, migrácia, ekonomická nesloboda, život na dlh…Za najväčší problém súčasného sveta sa považuje obrovský rozdiel medzi majetkom a príjmami bohatých a chudobných ľudí. Francúzsko patrí medzi štáty, kde je príjmová nerovnosť najvyššia za niekoľko desaťročí. Za zlú situáciu nenesú vinu chudobní a stredná vrstva, ale na nich najviac dopadajú reformy prezidenta Macrona. Keď v máji 2017 vstúpil do prezidentského paláca, mal veľkú podporu obyvateľstva. Po reformách, keď zrušil milionársku daň a tzv. ekologickou daňou chcel zaťažiť pohonné látky, jeho podpora klesla k 20 percentám a Macron získal prívlastky typu „prezident bohatých a arogantný elitár“. Po 17.novembri 2018 sa Francúzi už rozhodli bojovať o všetko. Proti sociálnej nerovnosti, veľkým korporáciám, niektorí aj proti EÚ, euru či samotnému prezidentovi.
Prezident musel reagovať, priznal chyby a prisľúbil sociálne reformy. Od januára 2019 sa minimálna mzda zvýši takmer na 1600 eur, (na Slovensku na 520 eur). Príjmy dôchodcov, ktoré nepresahujú 2000 eur budú oslobodené od daní. V súvislosti s tým ma napadla otázka: Čo by Francúzi robili v prípade slovenských miezd a dôchodkov (od 278 eur do cca 1000 eur)? Pravdepodobne by vypukla 2. Veľká francúzska revolúcia, podobná tej z roku 1789? Zatiaľ žlté vesty sformulovali množstvo požiadaviek, o.i. obmedzenie daňových únikov boháčov, znovuznárodnenie verejného majetku, obmedzenie migrácie atď.
Z článku sa tiež dozvedáme, že hlavy dvíhajú aj v Belgicku, Holandsku a žlté vesty vyrazili do ulíc tiež v Portugalsku, na Taiwane, v Poľsku, Izraeli a ďalších krajinách. Na Slovensku sa očakávajú veľké pochody žltých viest po tom, ako si naši poslanci zvýšili platy o 1000 – 1500 eur, ale dôchoddy len o 8,4 eur a energie, potraviny ai. o 6 – 8 eur! Slovenské žlté vesty sa nazvali „spájačmi“, ktorí načúvajú požiadavkám občanov a dávajú im ucelenú formu. Môžeme Slovákom zazlievať? Držíme im palce a majú plnú podporu aj nás dôchodcov.

Minimálny dôchodok na Slovensku 278, 90 eur, vo Fínsku 1500 eur ?

15.04.2019

Dnešné médiá (Pravda, RTVS)priniesli tieto zaujímavé informácie. Nás dôchodcov zaujíma, čím je tento vyše 5 násobný rozdiel medzi minimálným, ale aj priemerným dôchodkom na Slovensku viac »

Alexander Dubček a jeho Socializmus s ľudskou tvárou

12.04.2019

Na Slovensku prebieha diskusia o Najslovákovi. Podľa môjho názoru do trojky Najslovákov patria Štúr, Štefánik a Dubček. Nedávno som dočítal knižku DUBČEK od autorov Miroslava Londáka a viac »

V. Remišová vs. M. Lubyová o čerpaní eurofondov na vedu a výskum. Ako sa zachová premiér P. Pellegrini?

21.03.2019

Vo včerajšej tlačovej besede (na TA3) V.Remišová upozornila, že SR investuje do operačného programu Veda a výskum len 0,47% HDP, kým v ČR viac ako 1%. Zároveň oprávnene kritizovala, že financie viac »

vladimir putin, kim čong-un

Prezident Putin pricestoval do Vladivostoku, stretnutie s Kim Čong-unom sa začalo

25.04.2019 06:21, aktualizované: 06:58

Putin a Kim majú na programe stretnutie medzi štyrmi očami.

Microsoft, logo, firma, Windows

Zisk Microsoftu vyskočil o pätinu, stojí na cloudových službách a Office

25.04.2019 06:00

Americkej softvérovej spoločnosti Microsoft stúpol v treťom fiškálnom štvrťroku zisk o 19 percent na 8,81 miliardy USD.

Nórsko / požiar / les /

Juh Nórska sužujú lesné požiare, evakuovali už stovky ľudí

24.04.2019 22:52

Podľa polície sú plamene stále mimo kontroly a k ich ďalšiemu šíreniu by mohol prispieť aj silný vietor.

antibiotiká, liečba, pacient, nemocnica, posteľ, infúzia

Žena zo Spojených arabských emirátov sa po 27 rokoch prebudila z kómy

24.04.2019 22:11

Žena sa po 27 rokoch prebudila z kómy, do ktorej upadla po autonehode.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 270
Celková čítanosť: 841760x
Priemerná čítanosť článkov: 3118x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy