Založ si blog

Dobrá správa: Žlté vesty aj na Slovensku

PLUS 7DNÍ uverejnil 3.1.2019 aktuálny článok „ŽLTÉ VESTY DORAZILI NA SLOVENSKO“ (redaktor Peter Galan). Francúzske žlté vesty nemajú lídrov, jasný smer, neprikláňajú sa k žiadnej strane, nestoja za nimi odbory ani občianski aktivisti. Sú jednoducho masívna rozhnevaná sila – ľudia, ktorí ťahajú ekonomiku, stredná vrstva, ktorej došla trpezlivosť. Všadeprítomná moc kapitálu, komerčná, politická i mediálna manipulácia, kriminalita, korupcia, migrácia, ekonomická nesloboda, život na dlh…Za najväčší problém súčasného sveta sa považuje obrovský rozdiel medzi majetkom a príjmami bohatých a chudobných ľudí. Francúzsko patrí medzi štáty, kde je príjmová nerovnosť najvyššia za niekoľko desaťročí. Za zlú situáciu nenesú vinu chudobní a stredná vrstva, ale na nich najviac dopadajú reformy prezidenta Macrona. Keď v máji 2017 vstúpil do prezidentského paláca, mal veľkú podporu obyvateľstva. Po reformách, keď zrušil milionársku daň a tzv. ekologickou daňou chcel zaťažiť pohonné látky, jeho podpora klesla k 20 percentám a Macron získal prívlastky typu „prezident bohatých a arogantný elitár“. Po 17.novembri 2018 sa Francúzi už rozhodli bojovať o všetko. Proti sociálnej nerovnosti, veľkým korporáciám, niektorí aj proti EÚ, euru či samotnému prezidentovi.
Prezident musel reagovať, priznal chyby a prisľúbil sociálne reformy. Od januára 2019 sa minimálna mzda zvýši takmer na 1600 eur, (na Slovensku na 520 eur). Príjmy dôchodcov, ktoré nepresahujú 2000 eur budú oslobodené od daní. V súvislosti s tým ma napadla otázka: Čo by Francúzi robili v prípade slovenských miezd a dôchodkov (od 278 eur do cca 1000 eur)? Pravdepodobne by vypukla 2. Veľká francúzska revolúcia, podobná tej z roku 1789? Zatiaľ žlté vesty sformulovali množstvo požiadaviek, o.i. obmedzenie daňových únikov boháčov, znovuznárodnenie verejného majetku, obmedzenie migrácie atď.
Z článku sa tiež dozvedáme, že hlavy dvíhajú aj v Belgicku, Holandsku a žlté vesty vyrazili do ulíc tiež v Portugalsku, na Taiwane, v Poľsku, Izraeli a ďalších krajinách. Na Slovensku sa očakávajú veľké pochody žltých viest po tom, ako si naši poslanci zvýšili platy o 1000 – 1500 eur, ale dôchoddy len o 8,4 eur a energie, potraviny ai. o 6 – 8 eur! Slovenské žlté vesty sa nazvali „spájačmi“, ktorí načúvajú požiadavkám občanov a dávajú im ucelenú formu. Môžeme Slovákom zazlievať? Držíme im palce a majú plnú podporu aj nás dôchodcov.

Ako Rádio Slovensko zavádza poslucháčov: vraj sa dobre počúva ? !

15.01.2019

Keďže ma zaujíma matematická štatistika, preveril som si dnes pravdivosť často opakovaných hesiel: Rádio Slovensko, to sa dobre počúva a Informácie vždy na prvom mieste. Dnes, 15.1.2019 medzi viac »

KAPITÁL v 21. storočí od francúzskeho ekonóma Thomasa Pikettyho

04.01.2019

Profesor T. Piketty skúmal rozdelenie bohatstva z údajov za tri storočia a z vyše dvadsiatich krajín sveta. Otázka rozdelenia bohatstva je veľmi vážna vec na to, aby sa ponechala len v rukách viac »

Profesor Peter Staněk kvalitný kandidát na prezidenta a vhodná náhrada za zdiskreditovaného „Dobrého anjela“

21.12.2018

Prof. Ing. Peter Staněk, CSc. je slovenský ekonóm a prognostik, ktorý pracuje v SAV. Myslím si, že prof. Staněk, pokiaľ by sa rozhodol kandidovať, by bez problémov získal podpisy 15000 občanov viac »

Andrej Danko, NR SR

Danko chce v tlačovom zákone rozšíriť právo na odpoveď na komentáre a glosy

18.01.2019 14:03

Podľa slov šéfredaktorky Pravdy ide o zásadný zásah do slobody médií a snahu politikov ovplyvňovať obsah médií.

pavlo klimkin

Ukrajina rokuje s USA o dodávkach zbraní, povedal Klimkin

18.01.2019 13:43

Rokovanie je podľa ukrajinského ministra zahraničia tajné, o konkrétnom obsahu rozhovorov nemôže hovoriť.

systém 5G, internet, sieť

Nemecko chce vysánkovať Huawei z 5G sietí, tvrdí BBC

18.01.2019 13:29

Takýmto krokom by sa Nemecko pridalo k iným západným krajinám. USA, Austrália a Nový Zéland zakázali miestnym firmám využiť dodávky firmy Huawei.

les, prales

Nový automobilový priechod na Ukrajinu by podľa ochranárov ohrozil Poloniny

18.01.2019 13:24

Z hľadiska ochrany prírody odporúčajú zriadiť len hraničný priechod pre peších a cyklistov.