Založ si blog

Naozaj nemáme na Slovensku zlato, pán top favorit na prezidenta R. Mistrík?

Aktuality.sk uverejnili reklamný článok – rozhovor s Robertom Mistríkom (22.8.2018), pod názvom „Nie som pokračovateľ Kisku, otváral by som aj iné témy ako on.“ V tomto rozhovore ma prekvapila veta: „Slovensko nemá more ani zlato…“ 

Je pravda, že Slovensko nemá more, ale nie je pravda, že nemáme zlato. Z oficiálnych štátnych dokumentov, napr. z ročenky Nerastné suroviny SR je jasné, že Slovensko ťaží zlaté rudy už od roku 1993 na ložisku Banská Hodruša I. Slovenská banská, spol. s r.o. už z tohoto významného ložiska vyťažila vyše 6 ton zlata, ktoré je však, žiaľ, určené na vývoz do Belgicka vo forme zlatonosného koncentrátu. Len v rokoch 2010-2015 sa do Belgicka vyviezlo vyše 3,5 tony zlata, pretože Slovensko, na rozdiel od stredoveku, nedokáže tepelne spracovať zlatonosné koncentráty! Vyťažené zlato spolu s tržbami však patria súkromnej ťažobnej spoločnosti a nie Slovenskej republike – vlastníkovi ložiska, ktorý za „prenájom ložiska“ dostáva zanedbateľné „Úhrady za vydobyté nerasty“.

Okrem ťaženého ložiska Banská Hodruša I. je veľký záujem zahraničných „investorov“ aj o ďalšie naše ložiská zlata (Kremnica, Detva-Biely vrch), striebra (Rožňava-Strieborná žila), mastenca (Gemerská Poloma), uránu (Košice-Jahodná) atď. O týchto problémoch som od roku 2011 napísal viacero blogov v Pravde, žiaľ, MH SR zatiaľ vyhovuje súčasný stav Banského zákona, ktorý ignoruje moderné metódy oceňovania výhradných ložísk, takže naše nerastné bohatstvo je aj v roku 2018 bohatstvom bezcenným. 

Dokázali by ste pán Mistrík v tejto situácii niečo zmeniť, ak by ste sa stali prezidentom?

Na daňovom podvode storočia za 55 miliard eur sa podieľalo aj Slovensko?

18.10.2018

RTVS dnes informovala, že investigatívni novinári odhalili daňový podvod storočia, do ktorého sú zapojené viaceré štáty Európy. Výška tohoto podvodu dosahuje šokujúcich 55 miliard eur. viac »

Po IRISE ARCHA a koľko je ďalších podobných „neziskoviek“?

11.10.2018

Pravda 9. októbra 2018 uverejnila článok "Hrôza v domove seniorov". Ide o Domov seniorov ARCHA na bratislavských Kramároch. Po predchádzajúcom "Domove IRIS", kde sa o seniorov starali a lieky im viac »

Vláda nemá záujem o slovenské firmy v daňových rajoch z Panama Papers?

22.09.2018

SME 21.9.2018 zverejnil informáciu "Nemci núkali dáta z Panama Papers, slovenská polícia po ne nikoho neposlala." Túto ponuku dostalo 32 európskych krajín. Ide o 11,5 milióna dokumentov z firmy viac »

Dmitrij Peskov

Hovorca Kremľa Peskov vylúčil automatický návrat Kuríl pod správu Japonska

18.11.2018 21:51

Japonský premiér údajne sľúbil, že ak Rusko prevedie časť ostrovov na Japonsko, americké základne tam nebudú.

francúzsko, demonštrácia, protest, žlté vesty, cesta, auto, blokáda

Počas protestov vo Francúzsku utrpelo zranenia vyše 400 ľudí

18.11.2018 20:18

Štrnásť zranených je vo vážnom stave. Protesty dnes pokračovali na 150 miestach.

bitcoin

Šéfka MMF: Aj centrálne banky by mali vydávať kryptomeny

18.11.2018 19:00

Centrálne banky by mali uvažovať o emisii digitálnych mien, keďže sa nachádzame v období, v ktorom sa mení chápanie peňazí, tvrdí Christine Lagardová.

rusko, obrazy, picasso, maliar, vystava

V Rumunsku sa možno objavil Picassov obraz ukradnutý pred 6 rokmi

18.11.2018 18:45

Na holandskú ambasádu v Bukurešti s obrazom prišla spisovateľka rumunského pôvodu, ktorá o krádeži napísala knihu.