Založ si blog

Naozaj nemáme na Slovensku zlato, pán top favorit na prezidenta R. Mistrík?

Aktuality.sk uverejnili reklamný článok – rozhovor s Robertom Mistríkom (22.8.2018), pod názvom „Nie som pokračovateľ Kisku, otváral by som aj iné témy ako on.“ V tomto rozhovore ma prekvapila veta: „Slovensko nemá more ani zlato…“ 

Je pravda, že Slovensko nemá more, ale nie je pravda, že nemáme zlato. Z oficiálnych štátnych dokumentov, napr. z ročenky Nerastné suroviny SR je jasné, že Slovensko ťaží zlaté rudy už od roku 1993 na ložisku Banská Hodruša I. Slovenská banská, spol. s r.o. už z tohoto významného ložiska vyťažila vyše 6 ton zlata, ktoré je však, žiaľ, určené na vývoz do Belgicka vo forme zlatonosného koncentrátu. Len v rokoch 2010-2015 sa do Belgicka vyviezlo vyše 3,5 tony zlata, pretože Slovensko, na rozdiel od stredoveku, nedokáže tepelne spracovať zlatonosné koncentráty! Vyťažené zlato spolu s tržbami však patria súkromnej ťažobnej spoločnosti a nie Slovenskej republike – vlastníkovi ložiska, ktorý za „prenájom ložiska“ dostáva zanedbateľné „Úhrady za vydobyté nerasty“.

Okrem ťaženého ložiska Banská Hodruša I. je veľký záujem zahraničných „investorov“ aj o ďalšie naše ložiská zlata (Kremnica, Detva-Biely vrch), striebra (Rožňava-Strieborná žila), mastenca (Gemerská Poloma), uránu (Košice-Jahodná) atď. O týchto problémoch som od roku 2011 napísal viacero blogov v Pravde, žiaľ, MH SR zatiaľ vyhovuje súčasný stav Banského zákona, ktorý ignoruje moderné metódy oceňovania výhradných ložísk, takže naše nerastné bohatstvo je aj v roku 2018 bohatstvom bezcenným. 

Dokázali by ste pán Mistrík v tejto situácii niečo zmeniť, ak by ste sa stali prezidentom?

Ako Rádio Slovensko zavádza poslucháčov: vraj sa dobre počúva ? !

15.01.2019

Keďže ma zaujíma matematická štatistika, preveril som si dnes pravdivosť často opakovaných hesiel: Rádio Slovensko, to sa dobre počúva a Informácie vždy na prvom mieste. Dnes, 15.1.2019 medzi viac »

Dobrá správa: Žlté vesty aj na Slovensku

08.01.2019

PLUS 7DNÍ uverejnil 3.1.2019 aktuálny článok "ŽLTÉ VESTY DORAZILI NA SLOVENSKO" (redaktor Peter Galan). Francúzske žlté vesty nemajú lídrov, jasný smer, neprikláňajú sa k žiadnej strane, viac »

KAPITÁL v 21. storočí od francúzskeho ekonóma Thomasa Pikettyho

04.01.2019

Profesor T. Piketty skúmal rozdelenie bohatstva z údajov za tri storočia a z vyše dvadsiatich krajín sveta. Otázka rozdelenia bohatstva je veľmi vážna vec na to, aby sa ponechala len v rukách viac »

južná Korea Trump Kim Summit

V Štokholme tajne rokovali predstavitelia USA a Severnej Kórey

18.01.2019 15:03

K účastníkom patrila aj švédska ministerka zahraničných vecí Margot Wallströmová.

Poľsko, Bielovežský prales, výrub

Na Devínskej Kobyle podľa mesta neprávom vyrúbali zdravé stromy

18.01.2019 15:01

Štátny podnik podľa starostov porušil dohodu obmedzenom výrube lesov v Bratislave a jeho postup považujú za neakceptovateľný.

Čína, juan, mena, peniaze

Wall Street Journal: USA zvažujú zrušenie ciel pre Čínu

18.01.2019 14:49

Americkí predstavitelia údajne zvažujú zrušenie ciel na čínsky dovoz, aby upokojili situáciu na akciových trhov a povzbudili Peking k ústupkom.

Andrej Danko, NR SR

Danko chce v tlačovom zákone rozšíriť právo na odpoveď na komentáre a glosy

18.01.2019 14:03

Podľa slov šéfredaktorky Pravdy ide o zásadný zásah do slobody médií a snahu politikov ovplyvňovať obsah médií.