Založ si blog

Naozaj nemáme na Slovensku zlato, pán top favorit na prezidenta R. Mistrík?

Aktuality.sk uverejnili reklamný článok – rozhovor s Robertom Mistríkom (22.8.2018), pod názvom „Nie som pokračovateľ Kisku, otváral by som aj iné témy ako on.“ V tomto rozhovore ma prekvapila veta: „Slovensko nemá more ani zlato…“ 

Je pravda, že Slovensko nemá more, ale nie je pravda, že nemáme zlato. Z oficiálnych štátnych dokumentov, napr. z ročenky Nerastné suroviny SR je jasné, že Slovensko ťaží zlaté rudy už od roku 1993 na ložisku Banská Hodruša I. Slovenská banská, spol. s r.o. už z tohoto významného ložiska vyťažila vyše 6 ton zlata, ktoré je však, žiaľ, určené na vývoz do Belgicka vo forme zlatonosného koncentrátu. Len v rokoch 2010-2015 sa do Belgicka vyviezlo vyše 3,5 tony zlata, pretože Slovensko, na rozdiel od stredoveku, nedokáže tepelne spracovať zlatonosné koncentráty! Vyťažené zlato spolu s tržbami však patria súkromnej ťažobnej spoločnosti a nie Slovenskej republike – vlastníkovi ložiska, ktorý za „prenájom ložiska“ dostáva zanedbateľné „Úhrady za vydobyté nerasty“.

Okrem ťaženého ložiska Banská Hodruša I. je veľký záujem zahraničných „investorov“ aj o ďalšie naše ložiská zlata (Kremnica, Detva-Biely vrch), striebra (Rožňava-Strieborná žila), mastenca (Gemerská Poloma), uránu (Košice-Jahodná) atď. O týchto problémoch som od roku 2011 napísal viacero blogov v Pravde, žiaľ, MH SR zatiaľ vyhovuje súčasný stav Banského zákona, ktorý ignoruje moderné metódy oceňovania výhradných ložísk, takže naše nerastné bohatstvo je aj v roku 2018 bohatstvom bezcenným. 

Dokázali by ste pán Mistrík v tejto situácii niečo zmeniť, ak by ste sa stali prezidentom?

Vláda nemá záujem o slovenské firmy v daňových rajoch z Panama Papers?

22.09.2018

SME 21.9.2018 zverejnil informáciu "Nemci núkali dáta z Panama Papers, slovenská polícia po ne nikoho neposlala." Túto ponuku dostalo 32 európskych krajín. Ide o 11,5 milióna dokumentov z firmy viac »

Eduard Chmelár: „Historickou úlohou ľavice však bolo, je a malo by zostať prekonávanie kapitalizmu a vytvorenie sociálne spravodlivej a environmentálne udržateľnej spoločnosti“

20.09.2018

E. Chmelár, ľavicový kandidát na prezidenta, publikoval 17.9.2018 pozoruhodný článok: "Na túto dobu sa raz bude pozerať ako na obrovský omyl". Na úvod zacitujem niekoľko hlavných myšlienok. viac »

Ludovika Energy s r. o. hrozí SR súdom o 22 mil. eur a 616 mil. dolárov za zamietnutie predĺženia prieskumu U-ložiska Košice-Jahodná

17.09.2018

SME 12. 9. 2018 informoval, že "Ludovika Energy opäť neuspela s prieskumným územím na Jahodnej". Ludovika Energy realizovala geologický prieskum na ložisku Košice-Jahodná v rokoch 2005 - 2010. viac »

lajcha

Kňaz čakal trest, dôvody biskupa ho však zarazili

24.09.2018 18:50

"Bol to veľmi dobrý farár, pracovitý, s ľuďmi dobre vychádzal, všetci s ním boli spokojní, teraz budeme iba smútiť," uviedol starosta Kľaku Ľuboš Haring.

ceuta, migranti

Vláda schválila 'Salviniho' dekrét uľahčujúci deportácie migrantov

24.09.2018 18:38

Migrantov by mohli z Talianska vyhostiť, ak ich usvedčia zo spáchania napr. znásilnenia či napadnutia.

identikit, vražda Jána Kuciaka

Prokuratúra mlčí o tom, či má svedka z identikitu

24.09.2018 17:54

Muža s informáciami o vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice mal spoznať jeden z obyvateľov Veľkej Mače. Vyšetrovatelia však nájdenie hľadaného svedka stále nepotvrdili.

praca, zamestnanec, robotnik, stavba,

Cudzinci pracujú za menej ako Slováci

24.09.2018 17:54

Zahraniční pracovníci pracujú v priemere za nižšie mzdy ako Slováci.