Založ si blog

Macronove reformy Francúzska a EÚ

Hospodárske Noviny uverejnili 1. augusta 2018 zaujímavý článok „Ako Macron reformuje Francúzsko“ (od Lucie Rusnákovej). V úvode článku je pozoruhodný citát E. Macrona pre televíziu TF1: „Cieľom je meritokracia a práca. Musíme vytvoriť 50 rokov ekonomického  rastu, aby si naša krajina mohla vybrať svoj osud.“ Pod meritokraciou sa chápe vláda najschopnejších, bez ohľadu na bohatstvo a vek. V súvislosti s týmto cieľom vzniká otázka, či meritokracia má nahradiť demokraciu, zastupiteľskú alebo priamu, prostredníctvom parlamentných volieb? A kto by mal tých najschopnejších vyberať? Nejedná sa tu o spochybnenie práv občanov vybrať si v parlamentných voľbách z kandidátov politických strán?

V článku sa ďalej uvádza, že tri štvrtiny Francúzov si myslia, že reformy prezidenta Macrona sú neférové, že nahrávajú spriazneným firmám a ľuďom s nadmernými príjmami. V dôchodkovom systéme prezident nariadil vyššie dane pre dôchodcov, pre domácnosti zaviedol nové dane okrem tých plánovaných. Naopak, daň z bohatstva chcel znížiť. Pre zamestnávateľov zjednodušil najímanie, ale aj prepúšťanie zamestnancov v rámci reformy zákonníka práce. Proti opatreniam vlády Macrona protestujú pracovníci železníc, študenti, zamestnanci nemocníc, dôchodcovia aj pracovníci súdnictva. Macron sa dostal do sporu aj s krajinami V4, keď im odkázal: „Ak odmietnete migrantov s nárokom na azyl, budú vám plynúť sankcie.“ U Macrona, bývalého investičného bankára, takéto reformy neprekvapuiú. Macronovi ľudia vyčítajú aj to, že je zlým poslucháčom ľudu, žije v bubline mimo problémov bežných obyvateľov a razí ego kult.

Už na konci marca bola Macronova popularita na historickom minime so 40 percenta mi a túto padajúcu tendenciu si drží naďalej.

Čo prezident plánuje s EÚ?

V ap ríli Macron na pôde EP vyzval na zreformovanie EÚ tak, aby občanom poskytla väčšiu ochranu vo svete, ktorý sužujú vojny, (aj s prispením NATO a Francúzska) aj autoritárske režimy. Model európskej demokracie je podľa Macrona unikátny a preto na európske krajiny apeloval, aby spoločne ochraňovali hodnoty ako sú sloboda, rovnosť a rôznorodosť. Je zaujímavé, že v prípade EÚ je demokracia „unikátna“, ale vo Francúzsku bude lepšia meritokracia?

Podľa najnovších medializovaných informácií Macron v Portugalsku presadzoval nový model Trojdielnej Európy:

1. celok by predstavoval francúzsko- nemecký reaktor,

2. celok by mal byť zvyšok dnešnej EÚ (nezávisle od členstva v eurozóne, schengene, NATO?)

3. celok : Rusko a Turecko. (Rusko až po Vladivostok alebo len po Ural? Pre udržanie mieru nezoberieme do projektu aj Činu?)

Macron upozorňuje: „Buď prijmeme tento model alebo sa rozpadneme. Osud Európy bude známy do 5 rokov. Buď spravíme hľbkové raformy alebo prijmeme status-quo a nastane rozpad.“

Nuž, čo k tomu dodať? Mali sme tu 5 variant J.-C. Junckera, potom „jadro“ +zbytok EÚ, teraz trojdielnu Európu. Čo bude ďalej? So súčasným vedením EÚ, t.j. EK na čele s Junckerom trpiacim „ischiasom“ a EP to pravdepodobne speje k rozpadu EÚ skôr ako do 5 rokov.

Na daňovom podvode storočia za 55 miliard eur sa podieľalo aj Slovensko?

18.10.2018

RTVS dnes informovala, že investigatívni novinári odhalili daňový podvod storočia, do ktorého sú zapojené viaceré štáty Európy. Výška tohoto podvodu dosahuje šokujúcich 55 miliard eur. viac »

Po IRISE ARCHA a koľko je ďalších podobných „neziskoviek“?

11.10.2018

Pravda 9. októbra 2018 uverejnila článok "Hrôza v domove seniorov". Ide o Domov seniorov ARCHA na bratislavských Kramároch. Po predchádzajúcom "Domove IRIS", kde sa o seniorov starali a lieky im viac »

Vláda nemá záujem o slovenské firmy v daňových rajoch z Panama Papers?

22.09.2018

SME 21.9.2018 zverejnil informáciu "Nemci núkali dáta z Panama Papers, slovenská polícia po ne nikoho neposlala." Túto ponuku dostalo 32 európskych krajín. Ide o 11,5 milióna dokumentov z firmy viac »

Polícia, policajti, Taliansko, Miláno

Taliani chytili vplyvného člena 'Ndranghety

21.10.2018 12:38

Matteo Salvini v reakcii na dolapenie Morganteho uviedol, že takí zločinci by mali "hniť vo väzení".

summit EÚ brusel Pellegrini

Pellegrini predstavil svojich nových poradcov

21.10.2018 11:01

V Rade múdrych, ako premiér svoj tím nazýva, pôsobí päť ľudí.

Chášukdží

Trump "nie je spokojný" s vysvetlením smrti Chášukdžího. WP: Rijád zahmlieva

21.10.2018 10:46

"Nebudem spokojný, kým nenájdeme odpoveď," povedal Trump.

Euro, peniaze, ekonomika

Moody's zhoršila Talianom rating. EÚ sľúbili, že budú konštruktívni

21.10.2018 10:17

Moody's zhoršila taliansky rating na stupeň Baa3 so stabilným výhľadom, čo odôvodnila "podstatným oslabením fiškálnej sily Talianska".