Založ si blog

Macronove reformy Francúzska a EÚ

Hospodárske Noviny uverejnili 1. augusta 2018 zaujímavý článok „Ako Macron reformuje Francúzsko“ (od Lucie Rusnákovej). V úvode článku je pozoruhodný citát E. Macrona pre televíziu TF1: „Cieľom je meritokracia a práca. Musíme vytvoriť 50 rokov ekonomického  rastu, aby si naša krajina mohla vybrať svoj osud.“ Pod meritokraciou sa chápe vláda najschopnejších, bez ohľadu na bohatstvo a vek. V súvislosti s týmto cieľom vzniká otázka, či meritokracia má nahradiť demokraciu, zastupiteľskú alebo priamu, prostredníctvom parlamentných volieb? A kto by mal tých najschopnejších vyberať? Nejedná sa tu o spochybnenie práv občanov vybrať si v parlamentných voľbách z kandidátov politických strán?

V článku sa ďalej uvádza, že tri štvrtiny Francúzov si myslia, že reformy prezidenta Macrona sú neférové, že nahrávajú spriazneným firmám a ľuďom s nadmernými príjmami. V dôchodkovom systéme prezident nariadil vyššie dane pre dôchodcov, pre domácnosti zaviedol nové dane okrem tých plánovaných. Naopak, daň z bohatstva chcel znížiť. Pre zamestnávateľov zjednodušil najímanie, ale aj prepúšťanie zamestnancov v rámci reformy zákonníka práce. Proti opatreniam vlády Macrona protestujú pracovníci železníc, študenti, zamestnanci nemocníc, dôchodcovia aj pracovníci súdnictva. Macron sa dostal do sporu aj s krajinami V4, keď im odkázal: „Ak odmietnete migrantov s nárokom na azyl, budú vám plynúť sankcie.“ U Macrona, bývalého investičného bankára, takéto reformy neprekvapuiú. Macronovi ľudia vyčítajú aj to, že je zlým poslucháčom ľudu, žije v bubline mimo problémov bežných obyvateľov a razí ego kult.

Už na konci marca bola Macronova popularita na historickom minime so 40 percenta mi a túto padajúcu tendenciu si drží naďalej.

Čo prezident plánuje s EÚ?

V ap ríli Macron na pôde EP vyzval na zreformovanie EÚ tak, aby občanom poskytla väčšiu ochranu vo svete, ktorý sužujú vojny, (aj s prispením NATO a Francúzska) aj autoritárske režimy. Model európskej demokracie je podľa Macrona unikátny a preto na európske krajiny apeloval, aby spoločne ochraňovali hodnoty ako sú sloboda, rovnosť a rôznorodosť. Je zaujímavé, že v prípade EÚ je demokracia „unikátna“, ale vo Francúzsku bude lepšia meritokracia?

Podľa najnovších medializovaných informácií Macron v Portugalsku presadzoval nový model Trojdielnej Európy:

1. celok by predstavoval francúzsko- nemecký reaktor,

2. celok by mal byť zvyšok dnešnej EÚ (nezávisle od členstva v eurozóne, schengene, NATO?)

3. celok : Rusko a Turecko. (Rusko až po Vladivostok alebo len po Ural? Pre udržanie mieru nezoberieme do projektu aj Činu?)

Macron upozorňuje: „Buď prijmeme tento model alebo sa rozpadneme. Osud Európy bude známy do 5 rokov. Buď spravíme hľbkové raformy alebo prijmeme status-quo a nastane rozpad.“

Nuž, čo k tomu dodať? Mali sme tu 5 variant J.-C. Junckera, potom „jadro“ +zbytok EÚ, teraz trojdielnu Európu. Čo bude ďalej? So súčasným vedením EÚ, t.j. EK na čele s Junckerom trpiacim „ischiasom“ a EP to pravdepodobne speje k rozpadu EÚ skôr ako do 5 rokov.

Minimálny dôchodok na Slovensku 278, 90 eur, vo Fínsku 1500 eur ?

15.04.2019

Dnešné médiá (Pravda, RTVS)priniesli tieto zaujímavé informácie. Nás dôchodcov zaujíma, čím je tento vyše 5 násobný rozdiel medzi minimálným, ale aj priemerným dôchodkom na Slovensku viac »

Alexander Dubček a jeho Socializmus s ľudskou tvárou

12.04.2019

Na Slovensku prebieha diskusia o Najslovákovi. Podľa môjho názoru do trojky Najslovákov patria Štúr, Štefánik a Dubček. Nedávno som dočítal knižku DUBČEK od autorov Miroslava Londáka a viac »

V. Remišová vs. M. Lubyová o čerpaní eurofondov na vedu a výskum. Ako sa zachová premiér P. Pellegrini?

21.03.2019

Vo včerajšej tlačovej besede (na TA3) V.Remišová upozornila, že SR investuje do operačného programu Veda a výskum len 0,47% HDP, kým v ČR viac ako 1%. Zároveň oprávnene kritizovala, že financie viac »

vladimir putin, kim čong-un

Prezident Putin pricestoval do Vladivostoku, stretnutie s Kim Čong-unom sa začalo

25.04.2019 06:21, aktualizované: 06:58

Putin a Kim majú na programe stretnutie medzi štyrmi očami.

Microsoft, logo, firma, Windows

Zisk Microsoftu vyskočil o pätinu, stojí na cloudových službách a Office

25.04.2019 06:00

Americkej softvérovej spoločnosti Microsoft stúpol v treťom fiškálnom štvrťroku zisk o 19 percent na 8,81 miliardy USD.

Nórsko / požiar / les /

Juh Nórska sužujú lesné požiare, evakuovali už stovky ľudí

24.04.2019 22:52

Podľa polície sú plamene stále mimo kontroly a k ich ďalšiemu šíreniu by mohol prispieť aj silný vietor.

antibiotiká, liečba, pacient, nemocnica, posteľ, infúzia

Žena zo Spojených arabských emirátov sa po 27 rokoch prebudila z kómy

24.04.2019 22:11

Žena sa po 27 rokoch prebudila z kómy, do ktorej upadla po autonehode.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 270
Celková čítanosť: 841789x
Priemerná čítanosť článkov: 3118x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy