Založ si blog

Boj o zlato v Podpoľaní pokračuje

Včera, 22.6.2018 RTVS informovala, že 26. júna 2018 sa uskutoční symbolická hromadná blokáda Detvianskeho mosta pracovníkmi PPS Group a obyvateľmi Detvy. Chcú takto upozorniť na rozhodnutie MŽP SR o určení prieskumného územia na vykonávanie geologického prieskumu pre spoločnosť Mining Gold zo Stupavy, ktorá je právnym nástupcom pôvodného žiadateľa o Dobývací priestor na ložisko zlata Detva- Biely vrch – EMED Slovakia, údajne cyperskej schránkovej firmy. Špecifikom určeného prieskumného územia je skutočnosť, že v prieskumnom území sa nachádza veľký podnik PPS Group, v ktorom v 50 firmách pracuje 2000 zamestnancov! 26. júna 2018 sa v Stupave, pred firmou Mining Gold uskutoční protestné zhromaždenie proti plánovanému geologickému prieskumu. Určeniu prieskumného územia  predchádzalo rozhodnutie OBÚ Banská Bystrica o zastavení konania o určení Dobývacieho priestoru pre EMED Slovakia zo 6.9.2017.

Nakoľko o konaní o určení prieskumného územia neboli informované orgány miestnej samosprávy ani vlastníci pozemkov, predpokladáme, že MŽP SR využilo paragraf 23, ods.1 Geologického zákona, podľa ktorého „konanie môže v prípade verejného záujmu začať ministerstvo aj z vlastného podnetu.“ Na tomto mieste je potrebné opýtať sa ministra L. Solymosa, či určenie prieskumného územia pre zahraničnú súkromnú firmu považuje za verejný záujem v kontexte s Ústavným zákonom č.306/2014Z.z. v ktorom článok 4 Ústavy SR doplnila vetou: „Slovenská republika šetrne a efektívne využíva nerastné bohatstvo v prospech svojich občanov a budúcich generácií.“

Dobrou správou je, že minister L. Solymos prisľúbil postup pracovníkov MŽP SR preveriť a pri pochybení pristúpi k preskúmaniu rozhodnutia. Zároveň považujeme za potrebné, aby MŽP navrhlo novelizovať Geologický zákon č.569/2007 Z.z. v paragrafe 23 tak, aby Miniserstvo zamietlo návrh na určenie prieskumného územia aj v prípade, ak s návrhom nesúhlasia vlastníci nehnuteľností a dotknuté orgány miestnej samosprávy. Podobne bude potrebná novelizácia paragrafu 29, Vstup na cudzie nehnuteľnosti, ich užívanie a náhrada škody. Týka sa to najmä ods. 1, 4 a 5 v tom zmysle, aby v prípade nesúhlasu s vlastníkom nehnuteľností nerozhodovalo ministerstvo, ale súd, podobne ako v prípade odseku 7.

Za aktuálnejšiu a dôležitejšiu úlohu však ako ložiskový a ekonomický geológ považujem nový Banský zákon, o čom som písal v blogu „Slovensko potrebuje nový banský zákon“ z 19.10.2015 a viacerých ďalších blogoch od roku 2011. Najväčším nedostatkom je absencia oceňovania výhradných ložísk, čo spôsobuje, že ani MH ani MF nepoznajú finančnú hodnotu našich okolo 600 ložísk, čo spôsobuje, že naše nerastné bohatstvo je už 27 rokov bohatstvom bezcenným. Preto SR – vlastník nerastného bohatstva, nevlastní v žiadnej z významných ťažobných spoločností ani jedinú akciu! Aj preto SR opäť hrozí medzinárodná arbitráž od americkej firmy Eurogas a náhrada škody vo výške 8- 22 miliard USD za odobratie licencie na ťažbu mastenca z ložiska Gemerská Poloma. A NR SR aj vláda opäť mlčia!

Minimálny dôchodok na Slovensku 278, 90 eur, vo Fínsku 1500 eur ?

15.04.2019

Dnešné médiá (Pravda, RTVS)priniesli tieto zaujímavé informácie. Nás dôchodcov zaujíma, čím je tento vyše 5 násobný rozdiel medzi minimálným, ale aj priemerným dôchodkom na Slovensku viac »

Alexander Dubček a jeho Socializmus s ľudskou tvárou

12.04.2019

Na Slovensku prebieha diskusia o Najslovákovi. Podľa môjho názoru do trojky Najslovákov patria Štúr, Štefánik a Dubček. Nedávno som dočítal knižku DUBČEK od autorov Miroslava Londáka a viac »

V. Remišová vs. M. Lubyová o čerpaní eurofondov na vedu a výskum. Ako sa zachová premiér P. Pellegrini?

21.03.2019

Vo včerajšej tlačovej besede (na TA3) V.Remišová upozornila, že SR investuje do operačného programu Veda a výskum len 0,47% HDP, kým v ČR viac ako 1%. Zároveň oprávnene kritizovala, že financie viac »

vladimir putin, kim čong-un

Prezident Putin pricestoval do Vladivostoku, stretnutie s Kim Čong-unom sa začalo

25.04.2019 06:21, aktualizované: 06:58

Putin a Kim majú na programe stretnutie medzi štyrmi očami.

Microsoft, logo, firma, Windows

Zisk Microsoftu vyskočil o pätinu, stojí na cloudových službách a Office

25.04.2019 06:00

Americkej softvérovej spoločnosti Microsoft stúpol v treťom fiškálnom štvrťroku zisk o 19 percent na 8,81 miliardy USD.

Nórsko / požiar / les /

Juh Nórska sužujú lesné požiare, evakuovali už stovky ľudí

24.04.2019 22:52

Podľa polície sú plamene stále mimo kontroly a k ich ďalšiemu šíreniu by mohol prispieť aj silný vietor.

antibiotiká, liečba, pacient, nemocnica, posteľ, infúzia

Žena zo Spojených arabských emirátov sa po 27 rokoch prebudila z kómy

24.04.2019 22:11

Žena sa po 27 rokoch prebudila z kómy, do ktorej upadla po autonehode.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 270
Celková čítanosť: 841762x
Priemerná čítanosť článkov: 3118x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy