Založ si blog

Národný konvent o EÚ a výsledky Eurobarometra

Eurobarometer uskutočnil v dňoch 5.-9. 11. 2017 prieskum o dôvere k EÚ v 28 členských štátoch. Prieskum sa uskutočnil prostredníctvom osobných pohovorov a zúčastnilo sa ho 33 193 respondentov. Priemerná dôvera v EÚ je len 41%. Najvyššia dôvera je v Litve -64%, nasleduje Bulharsko -57%, Luxembursko – 56%, na Slovensku 48%. Pokiaľ ide o budúcnosť EÚ väčšina je optimistická, najväčší optimizmus je u respondentov v Írsku -80%, najnižší vo Francúzsku- 49% a v Taliansku -50%. Pesimizmus je v Grécku a Spojenom kráľovstve. Len 44% európanov súhlasí s tým, že „ich hlas má v EÚ váhu“. Európania vnímajú „voľný pohyb osôb, tovaru a služieb a mier medzi členmi EÚ ako dva najpozitívnejšie výsledky“. Hlavné výzvy, ktorým EÚ čelí sú podľa prieskumu prisťahovalectvo, terorizmus a hospodárska situácia (nezamestnanosť, zadľženosť).

V súvislosti s týmto prieskumom usporiadalo MZV SR Národný konvent o EÚ (mysmeEÚ) na ktorom vystúpili traja najvyšší predstavitelia, prezident Kiska, predseda NR SR Danko a premiér Fico.

Prezident Kiska o.i. povedal: „Členstvo v EÚ a NATO je základom našej bezpečnosti, stability a prosperity“. Škoda, že nekomentoval aj negatíva nášho členstva a dôvody, prečo až 52% občanov nezdieľa jeho bezvýhradný optimizmus.

Predseda NR SR Danko bol vo svojom hodnotení kritickejší a podľa môjho názoru aj objektívnejší, keď konštatoval: „Nespoliehajme sa na iných. Nespoliehajme sa na partnerov v NATO a EÚ. O Slovensko sa musíme starať my sami. EÚ potrebuje systémovú zmenu.“

Premiér Fico sa v podstate pridal k prezidentovi Kiskovi, keď o.i. konštatoval: „Nie je nič lepšie ako EÚ“ a odporúčal vstup do „jadra EÚ“. K NATO sa nevyjadril.

Štátny tajomník MZV SR Korčok považuje za potrebné dobudovať eurozónu, riešiť migráciu a tiež obranu a bezpečnosť EÚ.

Ak by sme z týchto postojov nášho „triumvirátu“ hodnotili len 28%-nú dôveru k našej vláde a parlamentu, nemôžeme sa čudovať, že Národným konventom sa snažia vylepšiť obraz Slovenska medzi elitou v Bruseli, Berlíne a Paríži.

Pravdepodobne studenou sprchou pre optimizmus pánov Kisku a Fica bolo vyhlásenie predsedu EK Junckera, že „Jednomyseľnosť v zahraničnej politike sa musí skončiť. Juncker presadzuje hlasovanie kvalifikovanou väčšinou. Vadí mu, že EÚ nie je jednotná v odsúdení ľudských práv v Číne. Je pozoruhodné, že mu neprekážajú ľudské práva v Saudskej Arábii, Afganistane, Iraku, Sýrii. Líbyi ai. S kritikou Junckera vystúpil rakúsky denník Kleine Zeitung, keď upozornil, že mnohé vlády kladú dôraz na národnú suverenitu. A luxemburský MZV Asselborn Junckerovi pripomenul, že v OSN nehlasuje EÚ, ale jednotlivé krajiny EÚ.

Aj za takýchto podmienok bude pán premiér tlačiť Slovensko do „jadra EÚ“? Nepomohlo by referendum o NATO (ktoré bolo zmarené) aj o „jadre EÚ“? Strach z referenda – priamej demokracie rastie, predsa našu „elitu“ neriadia občania, ale oligarchia a trhy – v zmysle globalizácie ako ju definoval G. Soros.

Je 8. decembra sviatok Nepoškvrneného počatia Panny Márie?

10.12.2018

Keď som 8. decembra do Poznámkového kalendára zapisoval údaje o počasí, všimol som si, že pod 8. decembrom je napísané: Nepoškvrnené počatie Panny Márie. Zo zvedavosti som si pozrel kalendáre viac »

Na daňovom podvode storočia za 55 miliard eur sa podieľalo aj Slovensko?

18.10.2018

RTVS dnes informovala, že investigatívni novinári odhalili daňový podvod storočia, do ktorého sú zapojené viaceré štáty Európy. Výška tohoto podvodu dosahuje šokujúcich 55 miliard eur. viac »

Po IRISE ARCHA a koľko je ďalších podobných „neziskoviek“?

11.10.2018

Pravda 9. októbra 2018 uverejnila článok "Hrôza v domove seniorov". Ide o Domov seniorov ARCHA na bratislavských Kramároch. Po predchádzajúcom "Domove IRIS", kde sa o seniorov starali a lieky im viac »

húsíovia, jemen, povstalec, militant, zbraň

OSN navrhuje stiahnutie sa jemenských povstalcov z prístavu Hudajda

10.12.2018 12:26

Saudskou Arábiou vedená vojenská koalícia bojujúca údajne zastaví všetky operácie výmenou za stiahnutie sa povstalcov.

peniaze

EIB požičia Slovensku na dopravné projekty takmer 320 miliónov eur

10.12.2018 12:14

Európska investičná banka (EIB) poskytne Slovensku pôžičku vo výške 319,6 milióna eur na spolufinancovanie dopravných projektov

pošta. listy, poštový, schránka

Kam sa zmestí 1675 schránkových firiem? Na Karpatské námestie v Rači

10.12.2018 12:09

Takmer 40-tisíc firiem na Slovensku je schránkových, má virtuálne sídlo. Najviac na jednom mieste v bratislavskej Rači a na Kopčianskej ulici v Petržalke.

Jozef Roháč

Jozefa Roháča v kauze mafiánskych vrážd odsúdili na doživotie

10.12.2018 11:59

Harabin na začiatok verejného zasadnutia povedal, že senát je nezákonný.