Založ si blog

Stav najvyššej pohotovosti pre celý svet vyhlásil generálny tajomník OSN António Guterres

Takúto informáciu uverejnil 2.1.2018 Nový ČAS. A.Guterres  toto vyhlásenie odôvodnil nasledovne: „Rok 2017 mal byť rokom mieru, ale svet sa pustil opačným smerom. Podľa šéfa OSN sa konflikty vo svete prehĺbili a objavili sa nové hrozby.

– Klimatické zmeny sú rýchlejšie ako náš boj proti ním.

-Nerovnosť rastie. Sme svedkami závažného porušovania ľudských práv.

-Nacionalizmus a xenofóbia sú na vzostupe.

Napriek tomu A. Guterres verí, že je možné vytvoriť oveľa bezpečnejší svet a je šanca urovnať konflikty, prekonať nenávisť a obhajovať naše spoločné hodnoty. Kľúčom je jednota. Od toho závisí naša naša budúcnosť.“

Je to pekná, diplomatická výzva, ale myslím si, že by si vyžadovala viac konkrétnych argumentov, napríklad:

-Čo pre zhruba 7 miliárd obyvateľov Zeme znamená „Stav najvyššej pohotovosti“, čo by mali robiť, aby tieto hrozby odvrátili?

-Kto je zodpovedný za tieto hrozby?

-Ktoré sú „naše spoločné hodnoty“? Sú to hodnoty ktoré presadzujú D. Trump, G. Soros, J.C. Juncker alebo hodnoty, ktoré propaguje pápež František vo svojej knihe „Táto ekonomika zabíja“?  V roku 1945 keď po hrôzach a obetiach 2. svetovej vojny bola založená Organizácia Spojených národov, jej hlavným cieľom bolo zachovanie mieru a bezpečnosti vo svete. Prečo na začiatku 21.storočia sa predstavitelia 193 členských štátov nedokážu zhodnúť na tomto hlavnom cieli – zachovaní mieru? Komu to prekáža ak dnes už ide o život miliárd ľudí alebo o bytie, či nebytie planéty Zem? Nemal by proti tým, ktorí pripravujú nové vojnové konflikty aktívne zasiahnuť Medzinárodný súdny dvor v Haagu -súdny orgán OSN?

Nemohol by A. Guterres pre D. Trumpa, G. Sorosa a spol. zacitovať z vynikajúcej knihy amerických občanov oskarového režiséra Olivera Stonea a renomovaného historika Petra Kuznicka „Utajené dejiny Spojených štátov“ (2014) aspoň túto záverečnú časť?:

„Keď sa pozeráme späť na celé „Americké storočie“, sami seba pokorne opýtať: Chovali sme sa múdro a humánne k ostatku sveta – sveta, v ktorom, podľa organizácie Oxfam, vlastní najbohatších 85 ľudí väčší majetok ako 3,5 miliardy najchudobnejších ľudí? Boli sme silou dobra, porozumenia a mieru? Nestali sme sa vo svojej sebaláske anjelmi svojho vlastného zúfalstva? Nároky na víťazstvo v druhej svetovej vojne a ospravedlňovanie atómovej bomby zhodenej na Japonsko, ale zameranej na Sovietsky zväz, to boli zakladajúce mýty našej nadvlády a elita tohoto národa z toho mala prospech. Za týchto podmienok neexistuje iná morálka, len tá naša. Ako povedala ministerka zahraničných vecí Madeleine Albrightová: „Ak musíme použiť silu, je to preto, že sme Amerika. Sme nepostrádateľný národ.“ Naša nadvláda však netrvá. Za život človeka narodeného pred druhou svetovou vojnou sa zrútilo päť veľkých impérií: Británia, Francúzsko, Nemecko, Japonsko a Sovietsky zväz. Ďalšie tri sa rozpadli ešte skôr: Ruské, rakúsko-uhorské a osmanské. Keby nám dejiny mali ukázať cestu, vyplynulo by z toho, že nadvláda Spojených štátov musí skončiť tiež.

Nový prístup (USA) spočíva vo vcítení sa do potrieb iných krajín – so skutočnou empatiou a súcitom – a v dôvere v kolektívnu vôľu tejto planéty prežiť nadchádzajúce obdobie, zastaviť hrozby jadrovej vojny a globálneho otepľovania.

Nedokázali by sme sa vzdať svojho presvedčenia o vlastnej výnimočnosti a svojej arogancie? Nedokázali by sme prestať žiadať Boha, aby požehnal Amerike na úkor ostatných štátov? Poďme nájsť cestu späť k rešpektovaniu zákonov, ale nie zákonov džungle, ale civilizácie, podľa ktorých sme sa zišli spolu (1776-1865) a dokázali odložiť svoje odlišnosti. Dejiny človeka nie sú len dejinami krvi a smrti, ale tiež dejinami cti, veľkých činov, láskavosti, pamäti -a civilizácie.“

Toto posolstvo by mohol podporiť aj súčasný predseda VZ OSN Miroslav Lajčák a dúfajme, aj trojica našich najvyšších predstaviteľov SR v procese reforiem, ktoré pripravuje OSN.

 

Je 8. decembra sviatok Nepoškvrneného počatia Panny Márie?

10.12.2018

Keď som 8. decembra do Poznámkového kalendára zapisoval údaje o počasí, všimol som si, že pod 8. decembrom je napísané: Nepoškvrnené počatie Panny Márie. Zo zvedavosti som si pozrel kalendáre viac »

Na daňovom podvode storočia za 55 miliard eur sa podieľalo aj Slovensko?

18.10.2018

RTVS dnes informovala, že investigatívni novinári odhalili daňový podvod storočia, do ktorého sú zapojené viaceré štáty Európy. Výška tohoto podvodu dosahuje šokujúcich 55 miliard eur. viac »

Po IRISE ARCHA a koľko je ďalších podobných „neziskoviek“?

11.10.2018

Pravda 9. októbra 2018 uverejnila článok "Hrôza v domove seniorov". Ide o Domov seniorov ARCHA na bratislavských Kramároch. Po predchádzajúcom "Domove IRIS", kde sa o seniorov starali a lieky im viac »

Ruský bombardér Tupolev Tu-160

Rusko na cvičenie vo Venezuele 'priletelo' s najväčšími bombardérmi sveta

10.12.2018 22:20

Na medzinárodnom letisku v Caracase pristáli aj ďalšie ruské stroje.

macron

Macron reaguje na nepokoje. Minimálna mzda sa zvýši o 100 eur

10.12.2018 21:44

Je to prezidentov najväčší ústupok smerom k požiadavkám protestujúcich z hnutia tzv. žltých viest.

Taliansko OBSE ministri zasadnutie Lajčák

V Bruseli sa pre kerčský incident spomínajú aj protiruské sankcie

10.12.2018 19:28

Podľa ministra Lajčáka Rada ministrov zdôraznila plnú podporu zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny.