Založ si blog

Nórsko – svetlý príklad racionálnej ochrany nerastného bohatstva aj životného prostrdia

Už niekoľko desaťročí je o Nórsku známe, že v štátnej akciovej spoločnosti STATOIL štát vlastní dve tretiny akcií v spoločnostiach ťažiacich ropu a zemný plyn v Severnom mori, kým súkromní zahraniční investori vlastnia len jednu tretinu akcií. Takýmto prístupom nórsky investičný fond naakumuloval pre budúce generácie už viac ako 1 bilión USD (848 miliárd eur). Nórsky investičný fond je známy investíciami založenými na etických a environmentálnych princípoch. V súčasnosti sa Nórsko rozhodlo, že investície do ropného a plynárenského sektora obmedzí, aby znížilo vysokú zraniteľnosť voči výkyvom na trhu. Zároveň aj o významný krok z environmentálneho hľadiska, keďže fond sa už skôr zbavil akcií spoločností ťažiacich a využívajúcich uhlie. Cieľom je rovnomerné rozloženie rizík plynúcich pre štátne bohatstvo. Plán počíta s tým, že investičný fond sa zbaví akcií ropných a plynárenských firiem v hodnote do 40 miliard USD. Patria k ním akcie ropných koncernov ako Royal Dutch Shell či Exxon Mobil. Nórsky fond neinvestuje do akcií tabakových a zbrojárskych firiem a tiež sa vyhýba investíciám do spoločností, ktoré porušujú ľudské práva alebo ohrozujú životné prostredie.

Ak porovnáme prístup Nórska k ochrane nerastného bohatstva a životného prostredia k prístupu Slovenska, vidíme priepastné rozdiely. Kým v Nórsku štát vlastní 2/3 akcií v spoločnostiach ťažiacich ropu a zemný plyn, na Slovensku štát nevlastní ani jednu akciu v akciových spoločnostiach využívajúcich výhradné ložiská napr. magnezitu, cementárskych surovín atď. Príčinou tohoto stavu je bezcennosť nášho nerastného bohatstva, nakoľko Banský zákon ( č.44/1988Zb.) už 25 rokov nerešpektuje moderné metódy oceňovania ložísk nerastných surovín. Štát (SR) nepozná a zdá sa, že ani nechce poznať, cenu svojích vyše 600 výhradných ložísk tvoriacich nerastné bohatstvo SR. Dúfajme, že v súčasnosti, keď MH SR pripravuje novú Surovinovú politiku a nový Banský zákon, dôjde k náprave.

V Nórsku by bolo nemysliteľné, aby štát dotoval nerentabilnú ťažbu hnedého uhlia, ako to MH SR plánuje až do roku 2030 na ložiskách Nováky a Handlová. Tiež by v Nórsku bolo nepredstaviteľné, aby štát svoje najväčšie a najbohatšie ložiská, (napr. Gemerská Poloma-mastenec a iné), podaroval zahraničnej firme, ktorá neopodstatnene následne vymáha od vlastníka (SR) 2,3 miliardy USD „za zmarené investície“.

Nie je najvyšší čas, aby sa aj na Slovensku, podobne ako v Nórsku, pristúpilo k racionálnej ochrane nerastného bohatstva a životného prostredia?

Orbán vs Soros

10.04.2018

Podľa dnes medializovaných informácií Európska komisia (EK) vyzvala Maďarsko k dodržiavaniu demokratických princípov a hovorca EK M.Schinas zdôraznil, že "EÚ je spoločenstvom demokracie a viac »

Ako SR šetrne a efektívne využíva nerastné bohatstvo v prospech svojich občanov a nasledujúcich generácií?

05.04.2018

V roku 2014 NR SR schválila ústavný zákon č.306/2014 Z.z. v ktorom čl.4 Ústavy doplnila vetou: "Slovenská republika chráni a zveľaďuje toto bohatstvo, šetrne a efektívne využíva nerastné viac »

Národný konvent o EÚ a výsledky Eurobarometra

25.02.2018

Eurobarometer uskutočnil v dňoch 5.-9. 11. 2017 prieskum o dôvere k EÚ v 28 členských štátoch. Prieskum sa uskutočnil prostredníctvom osobných pohovorov a zúčastnilo sa ho 33 193 respondentov. viac »

Sergej Lavrov

Sergej Lavrov nevylučuje dodanie striel S-300 sýrskemu režimu

20.04.2018 23:11

Ruský minister zahraničných vecí ďalej uviedol, že Rusko sa v minulosti vyhýbalo dodávaniu týchto systémov Asadovej vláde z dôvodu nátlaku Západu.

Saudská Arábia kino prvé verejnosť otvorenie

Saudskoarabská verejnosť mohla ísť prvýkrát po 35 rokoch znovu do kina

20.04.2018 22:02

Konzervatívne kráľovstvo v rámci rozsiahlych reforiem rozhodlo znovu otvoriť kinosály a obnoviť v nich premietanie.

porosenko

Porošenko chce vziať občianstvo krymským Ukrajincom s ruským pasom

20.04.2018 20:50

Krymské vedenie dosadené Ruskom v reakcii oznámilo, že v spolupráci s ruským ministerstvom zahraničia prijme kroky na zabezpečenie záujmov všetkých krymských obyvateľov.

putin

Rezort diplomacie USA: Režimy Číny, Ruska, KĽDR a Iránu sú odsúdeniahodné

20.04.2018 20:03

Režimy podľa amerického ministerstva zahraničia denne porušujú ľudské práva a sú zdrojom nestability.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 238
Celková čítanosť: 637540x
Priemerná čítanosť článkov: 2679x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy