Založ si blog

Nórsko – svetlý príklad racionálnej ochrany nerastného bohatstva aj životného prostrdia

Už niekoľko desaťročí je o Nórsku známe, že v štátnej akciovej spoločnosti STATOIL štát vlastní dve tretiny akcií v spoločnostiach ťažiacich ropu a zemný plyn v Severnom mori, kým súkromní zahraniční investori vlastnia len jednu tretinu akcií. Takýmto prístupom nórsky investičný fond naakumuloval pre budúce generácie už viac ako 1 bilión USD (848 miliárd eur). Nórsky investičný fond je známy investíciami založenými na etických a environmentálnych princípoch. V súčasnosti sa Nórsko rozhodlo, že investície do ropného a plynárenského sektora obmedzí, aby znížilo vysokú zraniteľnosť voči výkyvom na trhu. Zároveň aj o významný krok z environmentálneho hľadiska, keďže fond sa už skôr zbavil akcií spoločností ťažiacich a využívajúcich uhlie. Cieľom je rovnomerné rozloženie rizík plynúcich pre štátne bohatstvo. Plán počíta s tým, že investičný fond sa zbaví akcií ropných a plynárenských firiem v hodnote do 40 miliard USD. Patria k ním akcie ropných koncernov ako Royal Dutch Shell či Exxon Mobil. Nórsky fond neinvestuje do akcií tabakových a zbrojárskych firiem a tiež sa vyhýba investíciám do spoločností, ktoré porušujú ľudské práva alebo ohrozujú životné prostredie.

Ak porovnáme prístup Nórska k ochrane nerastného bohatstva a životného prostredia k prístupu Slovenska, vidíme priepastné rozdiely. Kým v Nórsku štát vlastní 2/3 akcií v spoločnostiach ťažiacich ropu a zemný plyn, na Slovensku štát nevlastní ani jednu akciu v akciových spoločnostiach využívajúcich výhradné ložiská napr. magnezitu, cementárskych surovín atď. Príčinou tohoto stavu je bezcennosť nášho nerastného bohatstva, nakoľko Banský zákon ( č.44/1988Zb.) už 25 rokov nerešpektuje moderné metódy oceňovania ložísk nerastných surovín. Štát (SR) nepozná a zdá sa, že ani nechce poznať, cenu svojích vyše 600 výhradných ložísk tvoriacich nerastné bohatstvo SR. Dúfajme, že v súčasnosti, keď MH SR pripravuje novú Surovinovú politiku a nový Banský zákon, dôjde k náprave.

V Nórsku by bolo nemysliteľné, aby štát dotoval nerentabilnú ťažbu hnedého uhlia, ako to MH SR plánuje až do roku 2030 na ložiskách Nováky a Handlová. Tiež by v Nórsku bolo nepredstaviteľné, aby štát svoje najväčšie a najbohatšie ložiská, (napr. Gemerská Poloma-mastenec a iné), podaroval zahraničnej firme, ktorá neopodstatnene následne vymáha od vlastníka (SR) 2,3 miliardy USD „za zmarené investície“.

Nie je najvyšší čas, aby sa aj na Slovensku, podobne ako v Nórsku, pristúpilo k racionálnej ochrane nerastného bohatstva a životného prostredia?

Ako si RTVS uctilo 73. výročie vypálenia partizánskych obcí Kľak a Ostrý Grúň

19.01.2018

Pred chvíľou som znechutený odišiel od Rádia Slovensko kde po správach o 17. hodine sľúbili, že v ďalšom programe budú informovať o histórii SNP. Žiaľ, nepovedali o ktorej hodine táto viac »

V daňových rajoch si 4800 slovenských spoločností ulialo vyše 10 miliárd eur

17.01.2018

Táto správa sa len pred niekoľkými dňami objavila v našich médiách. Na túto tému uverejnil R. Geist pozoruhodný článok v Pravde 16.11.2017, pod názvom "Daňové raje - stroj na sociálnu viac »

Názory na súčasnosť od disidentky a spisovateľky Lenky Procházkovej

16.01.2018

Ide o pokračovanie môjho blogu z 11.1.2018. Na úvod sa ospravedlňujem za možné nepresnosti pri preklade z češtiny do slovenčiny. Text som v niektorých pasážach doplnil o stručné komentáre viac »

ryanair

Ryanair a Poľsko sa navzájom obviňujú z monopolu

20.01.2018 18:00

Ryanair sa sťažuje na poľskú štátnu firmu, že nechce rozšíriť letisko Varšava Modlin, z ktorého lieta. Poliaci obviňujú Ryanair, že má na tomto letisku monopol.

pocasie, ochladenie, sneh

SHMÚ varuje: V noci a zajtra sa môžu tvoriť snehové jazyky a záveje

20.01.2018 17:54

Na západe Slovenska sa môžu v noci a v nedeľu dopoludnia tvoriť snehové jazyky a záveje. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav.

NIGERIA-POLICE/SARS

Nigérijskí ozbrojenci prepustili unesených cudzincov

20.01.2018 17:37

Dvaja Američania a dvaja Kanaďania, ktorých v utorok uniesli neznámi ozbrojenci v štáte Kaduna ležiacom na severe Nigérie, boli prepustení a sú v poriadku.

srsen

Hmyz a riasy na obed. Aj Brusel im dal zelenú

20.01.2018 17:02

Na svete je okolo 1900 konzumovateľných druhov hmyzu. Najobľúbenejšie sú chrobáky a za nimi húsenice, osy, mravce, a cvrčky.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 231
Celková čítanosť: 601184x
Priemerná čítanosť článkov: 2603x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy