Založ si blog

Nehovor JA, ale MY

Táto výzva pochádza od talianskeho politického mysliteľa a aktivistu Giuseppe Mazziniho (1805 – 1872), ktorý vyzýval ľudí, aby sa pripojili k myšlienke národného štátu a aby povinnosti voči štátu nadradili svojim osobným záujmom. G.Mazzini pôsobil v dobe, keď Marx a Engels  napísali Komunistický manifest, ted a v dobe, keď v celej Európe naberali na sile rôzne revolučné hnutia. Nové robotnícke strany, napríklad nemecká SPD považovali Komunistický manifest za svoj vzor. S dôverou hľadeli do budúcnosti, v ktorej táto obrovská masa ľudí získa politickú a ekonomickú moc. Politika v polovici 19. storočia prestala byť doménou elity a stala sa aktivitou más.

G. Mazzini svoju výzvu – Nehovor ja, ale my, zdôvodnil nasledovne:

– Presadzovanie osobných práv je pre spoločenské dobro nevhodné, pretože nie každý je schopný svoje práva uplatňovať a tiež preto, že presadzovanie osobných práv vedie k chamtivosti a konfliktom.

– Osobné práva by mali byť zahrnuté do povinností voči danej krajine.

Pracujúce masy dúfali, že uplatňovaním slobody a občianskych práv im prinesú materiálny blahobyt. Hospodársky rast však priniesol prospech len malej skupine privilegovaných, ale nie širokej verejnosti. Presadzovanie osobných práv vyvolávalo podľa Mazziniho dva druhy problémov. Prvý spôsobil, že sloboda bola ilúziou a horkou iróniou pre väčšinu ľudí, vzhľadom k ich ekonomickému a sociálnemu postaveniu. Druhý problém súvisel s tým, že sledovanie osobných materiálnych záujmov vzbudzovalo sebeckosť a oslabovanie vzájomných medziľudských vzťahov. Mazzini bol presvedčený, že presadzovanie práv musí ustúpiť vyššej povinnosti voči ľudstvu. V jeho ideách nachádzali inšpiráciu nielen európske revolučné hnutia roku 1848, ale zároveň burcovali ľudí v ich boji proti koloniálnej nadvláde imperialistických mocností v 20. storočí.

 

Protipólom názorov G. Mazziniho  bola o zhruba 100 rokov neskôr výzva amerického lingvistu a politického filozofa Noama Chomskeho (1928):

„Všetci sa musia usilovať o to, aby bohatí ľudia boli šťastní.“ N. Chomsky svoj postoj zdôvodňuje nasledovne:

-Dominantné inštitúcie v spoločnosti, ako sú banky a médiá, sú riadené bohatou menšinou.

-Táto menšina riadi inštitúcie spôsobom, ktorý má uspokojovať jej záujmy.

-Pokusy o reformu vedú k vysychaniu investícií, čo ruinuje ekonomiku.

-Pre udržanie zdravej ekonomiky musia všetci, aj chudobní, podporovať systém, ktorý pracuje v prospech bohatých.

Tieto patologické názory N. Chomského asi nenájdu veľké pochopenie u miliónov chudobných vo svete, vykorisťovaných pracujúcich, ani u demokraticky zmýšľajúcich ľudí. Akoby pre Chomského pojmy ako demokracia, humanizmus, ľudské práva boli zbytočnou záťažou. Pápež František, ktorý sa vo svojej knihe Táto ekonomika zabíja zástáva práv chudobných, by neveriacky krútil hlavou nad cynizmom tohoto pána. Nebolo by však správne všetkých bohatých odsudzovať a nedopriať im šťastie. Predsa existuje mnoho bohatých podnikateľov, (akým bol Tomáš Baťa), vedcov, umelcov, športovcov, ktorí si svoje bohatstvo zaslúžia svojou usilovnosťou a toto bohatstvo slúži celému ľudstvu. Na druhej strane pravdepodobne sa nájde málo podporovateľov miliardárov typu Sorosa, ktorí sa snažia vnútiť národom a politikom svoj pohľad na svet alebo dokonca pripravovať vojnové konflikty. Čo by dnes filozofii Chomského a Sorosa povedali otcovia-zakladatelia USA, Washington, Jefferson, Lincoln a ďalší osvietenskí filozofi?

Dnes, keď oslavujeme Pamiatku zosnulých, zaspomínajme si aspoň na tých 10 miliónov obetí I. svetovej vojny a 50 miliónov obetí II. svetovej vojny a opýtajme sa pánov Chomského a Sorosa, kto bol zodpovedný za tieto zločiny? Bankári a mediálni a zbrojárski magnáti spolu so skorumpovanými politikmi alebo chudobní, pretože „nepodporovali systém, ktorý pracuje v prospech bohatých“?

Ako si RTVS uctilo 73. výročie vypálenia partizánskych obcí Kľak a Ostrý Grúň

19.01.2018

Pred chvíľou som znechutený odišiel od Rádia Slovensko kde po správach o 17. hodine sľúbili, že v ďalšom programe budú informovať o histórii SNP. Žiaľ, nepovedali o ktorej hodine táto viac »

V daňových rajoch si 4800 slovenských spoločností ulialo vyše 10 miliárd eur

17.01.2018

Táto správa sa len pred niekoľkými dňami objavila v našich médiách. Na túto tému uverejnil R. Geist pozoruhodný článok v Pravde 16.11.2017, pod názvom "Daňové raje - stroj na sociálnu viac »

Názory na súčasnosť od disidentky a spisovateľky Lenky Procházkovej

16.01.2018

Ide o pokračovanie môjho blogu z 11.1.2018. Na úvod sa ospravedlňujem za možné nepresnosti pri preklade z češtiny do slovenčiny. Text som v niektorých pasážach doplnil o stručné komentáre viac »

ryanair

Ryanair a Poľsko sa navzájom obviňujú z monopolu

20.01.2018 18:00

Ryanair sa sťažuje na poľskú štátnu firmu, že nechce rozšíriť letisko Varšava Modlin, z ktorého lieta. Poliaci obviňujú Ryanair, že má na tomto letisku monopol.

pocasie, ochladenie, sneh

SHMÚ varuje: V noci a zajtra sa môžu tvoriť snehové jazyky a záveje

20.01.2018 17:54

Na západe Slovenska sa môžu v noci a v nedeľu dopoludnia tvoriť snehové jazyky a záveje. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav.

NIGERIA-POLICE/SARS

Nigérijskí ozbrojenci prepustili unesených cudzincov

20.01.2018 17:37

Dvaja Američania a dvaja Kanaďania, ktorých v utorok uniesli neznámi ozbrojenci v štáte Kaduna ležiacom na severe Nigérie, boli prepustení a sú v poriadku.

srsen

Hmyz a riasy na obed. Aj Brusel im dal zelenú

20.01.2018 17:02

Na svete je okolo 1900 konzumovateľných druhov hmyzu. Najobľúbenejšie sú chrobáky a za nimi húsenice, osy, mravce, a cvrčky.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 231
Celková čítanosť: 601186x
Priemerná čítanosť článkov: 2603x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy