Založ si blog

Pán premiér Fico, myslíte, že len premiér Tsipras a strana Syriza sú zodpovední za bankrot Grécka?

V dnešnej relácii O 5 minút 12 ma premiér Fico nepríjemne prekvapil konštatovaním, že za bankrot Grécka je zodpovedný premiér Tsipras a jeho strana Syriza, pretože si nesplnili “domácu úlohu”, t.j. reformy, ktoré Grécku nadiktovali veritelia (MMF, ECB a EK). Ak by ste boli objektívny, tak by ste pán Fico mali dodať, že za situáciu v ktorej sa Grécko nachádza sú zodpovedné predovšetkým strany, ktoré vládli v rokoch 2010-2014, t. j. sociálno-demokratická strana PASOK a stredopravá Nová demokracia. Predsa tieto dve strany a nie Syriza sú zodpovedné za rekordný, nesplatiteľný dlh Grécka, (cca 180% HDP), za extrémne vysokú nezamestnanosť, (okolo 26%), zníženie dôchodkov a platov a zníženie životnej úrovne väčšiny obyvateľov. A snáď pán premiér uznáte, že za túto situáciu nesú spoluvinu aj veritelia, ktorí požičiavali Grécku, (celkom cca 240 miliard eur), pritom mali poznať, v akej situácii sa Grécko nachádza. Považujete za správne, že teraz, keď nemecké a francúzske banky by mali znášať dôsledky svojich chybných investícií, presunula EK tento dlh na plecia daňových poplatníkov eurozóny cez tzv. eurovaly?

Myslím si, že v prípade kvót na utečencov ste diktát EK oprávnene odmietli, v súlade s uznesením väčšiny poslancov NR SR aj väčšiny obyvateľov Slovenska. Ale prečo odmietate právo prmiérovi Grécka povedať NIE, podobnému diktátu zo strany EK, ECB a MMF. Tým viac, ak toto odmietnutie bude odobrené v referende, ktoré sa má konať 5. júla ? Vy by ste pravdepodobne, dúfam, tiež odmietli diktát Trojky, keby Slovensku chceli enormne zvýšiť DPH, znížiť dôchodky atď. čo by znamenalo zhoršenie životnej úrovne väčšiny obyvateľov SR. Alebo sa mýlim? Prenecháte právomoci suverénneho, zvrchovaného štátu bruselským byrokratom, odtrhnutým spolu s našimi europoslancami  od reality?

Čo keby ste Tsiprasovi navrhli “reštrukturalizáciu dlhu” veriteľov tak, ako ste to schválili Váhostavu: Veritelia (MMF, ECB a EK) by dostali len 15% z dlhu a zvyšok by im Grécko splácalo v priebehu 20 rokov za podmienky, že stav ekonomiky to bude dovoľovať. Prípadne Grécko môže veriteľom navrhnuť spoluúčasť v štátnych akciových spoločnostiach. Ďalšia forma pomoci Grécku: Poslať im našu vychýrenú expertku (z SDKU-DS), pani Bubeníkovú, ktorá už Grécku radila pred pár rokmi, po bohatých skúsenostiach s Gorilou a riadením Fondu národného majetku SR. Časom by sa mohli pridať dvaja ďalší superexperti na záchranu ekonomík, páni Dzurinda a Mikloš.

Zlato sa v Detve ťažiť nebude. Krok správnym smerom.

20.09.2017

TASR 15.9.2017 informovala, že Hlavný banský úrad definitívne zamietol odvolanie cyperského investora voči jeho žiadosti o určenie Dobývacieho priestoru na ložisko zlata Detva-Biely vrch. Hlavným viac »

NIE uvoľneniu dlhovej brzdy

12.09.2017

Slovensko by nemalo uvolniť dlhovú brzdu z nasledovných dôvodov: 1. Vládny dlh už v súčasnosti dosahuje 42 miliárd eur, čo predstavuje okolo 7800 eur na obyvateľa. Hoci náš dlh dosahuje len viac »

Banský zákon nerešpektuje Ústavu SR. Prečo pán minister Žiga ?

08.09.2017

Týmto príspevkom chcem pokračovať vo svojom blogu "Slovensko potrebuje nový banský zákon", uverejnený 19.10.201 1. septembra sme oslavovali 25. výročie Ústavy SR. Pri tejto príležitosti som viac »

summit, predsedníctvo, ivan korčok

Korčok: Raketové testy Pchjongjangu ukázali naliehavosť prijatia zmluvy o ich zákaze

21.09.2017 10:17

V New Yorku sa ako sprievodné podujatie rozpravy VZ OSN koná konferencia venovaná Zmluve o všeobecnom zákaze jadrových skúšok.

rakúsko, utečenci, cvičenie

Na rakúsko-slovenských hraniciach hľadá migrantov armáda

21.09.2017 10:10

Rakúsko začalo s náhodnými kontrolami v blízkosti hraníc so Slovenskom.

trump, osn

Severokórejský minister: Trumpov prejav na pôde OSN bol 'štekaním psa'

21.09.2017 10:01

Americký prezident vyvolal prejavom rozporuplné emócie, keď povedal, že ak bude KĽDR ohrozovať Spojené štáty, Washington ju úplne zničí.

google pixel, smartfón, mobil

Google kupuje tím vývojárov z HTC, nie výrobu telefónov

21.09.2017 09:44

Spoločnosť Google zo skupiny Alphabet Inc. sa dohodla s tchajwanskou HTC Corp na kúpe tímu, ktorý pracuje na vývoji inteligentných telefónov Pixel.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 215
Celková čítanosť: 540888x
Priemerná čítanosť článkov: 2516x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy