Založ si blog

Pán premiér Fico, myslíte, že len premiér Tsipras a strana Syriza sú zodpovední za bankrot Grécka?

V dnešnej relácii O 5 minút 12 ma premiér Fico nepríjemne prekvapil konštatovaním, že za bankrot Grécka je zodpovedný premiér Tsipras a jeho strana Syriza, pretože si nesplnili „domácu úlohu“, t.j. reformy, ktoré Grécku nadiktovali veritelia (MMF, ECB a EK). Ak by ste boli objektívny, tak by ste pán Fico mali dodať, že za situáciu v ktorej sa Grécko nachádza sú zodpovedné predovšetkým strany, ktoré vládli v rokoch 2010-2014, t. j. sociálno-demokratická strana PASOK a stredopravá Nová demokracia. Predsa tieto dve strany a nie Syriza sú zodpovedné za rekordný, nesplatiteľný dlh Grécka, (cca 180% HDP), za extrémne vysokú nezamestnanosť, (okolo 26%), zníženie dôchodkov a platov a zníženie životnej úrovne väčšiny obyvateľov. A snáď pán premiér uznáte, že za túto situáciu nesú spoluvinu aj veritelia, ktorí požičiavali Grécku, (celkom cca 240 miliard eur), pritom mali poznať, v akej situácii sa Grécko nachádza. Považujete za správne, že teraz, keď nemecké a francúzske banky by mali znášať dôsledky svojich chybných investícií, presunula EK tento dlh na plecia daňových poplatníkov eurozóny cez tzv. eurovaly?

Myslím si, že v prípade kvót na utečencov ste diktát EK oprávnene odmietli, v súlade s uznesením väčšiny poslancov NR SR aj väčšiny obyvateľov Slovenska. Ale prečo odmietate právo prmiérovi Grécka povedať NIE, podobnému diktátu zo strany EK, ECB a MMF. Tým viac, ak toto odmietnutie bude odobrené v referende, ktoré sa má konať 5. júla ? Vy by ste pravdepodobne, dúfam, tiež odmietli diktát Trojky, keby Slovensku chceli enormne zvýšiť DPH, znížiť dôchodky atď. čo by znamenalo zhoršenie životnej úrovne väčšiny obyvateľov SR. Alebo sa mýlim? Prenecháte právomoci suverénneho, zvrchovaného štátu bruselským byrokratom, odtrhnutým spolu s našimi europoslancami  od reality?

Čo keby ste Tsiprasovi navrhli „reštrukturalizáciu dlhu“ veriteľov tak, ako ste to schválili Váhostavu: Veritelia (MMF, ECB a EK) by dostali len 15% z dlhu a zvyšok by im Grécko splácalo v priebehu 20 rokov za podmienky, že stav ekonomiky to bude dovoľovať. Prípadne Grécko môže veriteľom navrhnuť spoluúčasť v štátnych akciových spoločnostiach. Ďalšia forma pomoci Grécku: Poslať im našu vychýrenú expertku (z SDKU-DS), pani Bubeníkovú, ktorá už Grécku radila pred pár rokmi, po bohatých skúsenostiach s Gorilou a riadením Fondu národného majetku SR. Časom by sa mohli pridať dvaja ďalší superexperti na záchranu ekonomík, páni Dzurinda a Mikloš.

Môže byť aj na Slovensku využívanie vody bezplatné?

22.01.2018

RTVS uverejnili 21.9.2017 správu, podľa ktorej "V Írsku bude referendum o výlučne štátnom vlastníctve vody a bezplatnom jej využívaní." Spoplatnený má byť len odber nad priemernú spotrebu viac »

Ako si RTVS uctilo 73. výročie vypálenia partizánskych obcí Kľak a Ostrý Grúň

19.01.2018

Pred chvíľou som znechutený odišiel od Rádia Slovensko kde po správach o 17. hodine sľúbili, že v ďalšom programe budú informovať o histórii SNP. Žiaľ, nepovedali o ktorej hodine táto viac »

V daňových rajoch si 4800 slovenských spoločností ulialo vyše 10 miliárd eur

17.01.2018

Táto správa sa len pred niekoľkými dňami objavila v našich médiách. Na túto tému uverejnil R. Geist pozoruhodný článok v Pravde 16.11.2017, pod názvom "Daňové raje - stroj na sociálnu viac »

Brusel, belgicko, útok, vojak

V Belgicku znížili úroveň varovania pred útokmi, predstavujú "nepravdepodobnú" hrozbu

22.01.2018 18:33

Belgický premiér Charles Michel dal znížiť úroveň varovania pred teroristickými útokmi v krajine z tretieho na druhý stupeň.

Zita Táborská

Konkurz na šéfa nemocnice Rázsochy vyhrala Zita Táborská

22.01.2018 18:13

V druhom výberovom konaní na nového šéfa Nemocnice Rázsochy uspela Zita Táborská. Prihlásili sa štyria uchádzači, jeden odstúpil.

vernisáž, Jiří Načeradský, Ivan Melicherčík, Piešťany

Článok Pravdy o cenzúre umenia v Piešťanoch vyvolal v Česku mediálne cunami

22.01.2018 17:35

Obrovskú vlnu pobúrenia - doslova mediálne cunami - vyvolal v Českej republike Článok denníka Pravda: Cenzúra v Piešťanoch.

Turecko, Sýria

V Sýrii chceme dobyť srdcia, tvrdí Erdogan. Skritizoval USA za podporu Kurdov

22.01.2018 17:17

Turecký prezident Erdogan vyhlásil, že jeho krajina "neustúpi ani o krok" pri vojenskej ofenzíve na enklávu Afrín v severnej Sýrii.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 232
Celková čítanosť: 602001x
Priemerná čítanosť článkov: 2595x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy