Založ si blog

Slovenská banská komora verzus Slovenská republika

Slovenská banská komora (SBK) nedávno medializovala návrh, aby sa z banskej legislatívy vyňala možnosť samospráv miest a obcí vetovať ťažbu niektorých výhradných (štátnych) ložísk. SBK argumentuje tým, že predsa vlastníkom nerastného bohatstva je štát a keď je pre štát výhodné, aby ložiská ťažili domáce alebo zahraničné firmy, potom samosprávy a občania by nemali mať právo brániť takýmto „výhodným a zmysluplným“ zámerom štátu. Ako negatívny príklad sa uvádza nesúhlas samospráv Kremnice a Košíc s ťažbou zlata na ložisku Kremnica-Šturec a s ťažbou uránu na našom najbohatšom ložisku Košice-Jahodná. SBK pritom vôbec nezdôvodnila, aké „výhody“ by plynuli pre štát, ak by okolo 30 ton zlata a 12 000 ton uránu vyťažili zahraničné spoločnosti a štátu za ich predaj by odviedli „úhrady za vydobyté nerasty“ vo výške pár percent? Naopak, štát by mal zastupiteľstvám a občanom Kremnice a Košíc poďakovať za to, že sa im podarilo zastaviť pre štát nevýhodnú ťažbu.

K tomuto originálnemu návrhu SBK sa žiada uviesť pár poznámok:

1. Čl. 4 Ústavy definuje nerastné bohatstvo ako vlastníctvo Slovenskej republiky, nie štátu, teda ako celospoločenské vlastníctvo 5,4 mil. občanov SR. A keďže podľa čl.2, ods.1 Ústavy „Štátna moc pochádza od občanov…“ návrh SBK obmedziť právo občanov a ich zvolených sapospráv spolurozhodovať o ťažbe vo svojich katastrálnych územiach a často aj na pozemkoch vo vlastníctve miest a obcí, treba považovať za hrubý útok na ústavné práva nás občanov SR.

2. Pri návrhu SBK prekvapuje, že SBK akoby sa vyjadrovala nielen za pár stovák banských podnikateľov ale aj v mene štátu, hlavne v mene MH SR, ktoré riadi rezort ťažby nerastných surovín. Keďže MH SR sa k návrhu SBK zatiaľ nevyjadrilo, opýtajme sa my, občania a voliči: Čo Vy na to pán minister Miškov a pani premiérka Radičová?

 

O čo ide Slovenskej banskej komore?

Táto legislatívna „pomoc“ SBK štátu nie je ojedinelá. Už v roku 2004, keď vláda M. Dzurindu schválila „Aktualizáciu surovinovej politiky SR“ , v tomto dokumente sa okrem iného dočítame: „Funkcia štátu, ako vlastníka nerastného bohatstva spočíva vo vytváraní vhodných podmienok pre podnikateľské subjekty…“ alebo: Štát neurčuje, ktorú nerastnú surovinu, kde a za akých podmienok bude podnikateľský subjekt ťažiť.“ A čerešničkou na torte v tomto dokumente z dielne MH SR (´+ SBK) je však konštatovanie, že „pre štát nevyplýva jednoznačná povinnosť všetky evidované ložiská vyhradených nerastov ekonomicky hodnotiť“, čo protirečí paragrafom 13 a 14 Banského zákona č. 44/1988 Zb. MŽP SR v roku 2004 opodstatnene oponovalo, že „Podľa súčasného právneho stavu u nás je overené ložisko nerastnej suroviny bezcenné a prenajíma sa ťažobnému subjektu za symbolické ceny. Táto filozofia môže vyhovovať súkromným ťažobným subjektom ale nie vlastníkovi nerastného bohatstva – Slovenskej republike.“

Žiaľ, opodstatnené námietky MŽP SR vyplývajúce z „Návrhu surovinovej politiky SR (MŽP SR, 2000), neboli MH SR akceptované. A tak ešte aj dnes v roku 2012 sa výhradné ložiská neoceňujú, takže naše nerastné bohatstvo je aj naďalej bezcenné. Výsledkom takého diktátu zo strany súkromných ťažiarov združených v SBK je skutočnosť, že štát (SR) – vlastník nevlastní ani jedinú akciu v najväčších akciových spoločnostiach, takže jeho podiel na vytvorenom zisku je okrem daní nulový.

SBK môže namietať, že všetko je v súlade s platnými zákonmi a teda akékoľvek námietky sú neopodstatnené. Ale pri dôvere našich občanov v štátnu moc (NR SR, vláda, súdy…) si asi väčšina občanov myslí to, čo pred cca. 2000 rokmi rímsky filozof Gaius Petronius Arbiter: „Načo sú zákony tam, kde vládnu len peniaze?“

SBK ako by vo svojej snahe po neobmedzenej a štátom nekontrolovanej ťažbe zabudla na povinnosť vlastníka – SR, rešpektovať v Banskom zákone zakotvený verejný záujem a ochranu prírody a krajiny, čo sú mimoriadne dôležité atribúty pri ochrane a racionálnom využití nerastného bohatstva.

Zdá sa, že vplyv SBK na štát, predovšetkým na MH SR bol za posledných 17 rokov tak extrémny, že nie štát (parlament a vláda) ale pár desiatok vplyvných banských podnikateľov a ich prisluhovačov rozhodovalo o banskej legislatíve tak, aby boli výlučne v službách súkromných ťažiarov. A SR – vlastník nerastného bohatstva zostal síce formálne (de jure) vlastníkom ale vlastníkom – nesvojprávnym idiotom, ktorému na profite z využívania svojho bohatstva a vlastníctva vôbec nezáleží. Jav v skutočne demokratických a právnych štátoch (napr. v Nórsku a i.) nemysliteľný, hlavne v čase hospodárskej krízy a rastúcej zadlženosti štátu.

Prekvapuje, že ani „ľavicový“ SMER-SD sa v rokoch 2006-2010 nesnažil reformovať deformovanú a pre SR nevýhodnú banskú legislatívu. Pred marcovými voľbami, by sme my občania mali našim politikom zo všetkých politických strán poslať jasný odkaz: Ak aj po voľbách 2012 chcete plniť predovšetkým príkazy finančných oligarchov a pokračovať v obchodoch typu Gorila, ignorovať vôľu väčšiny občanov Slovenska, potom vaše vládnutie nebude mať dlhé trvanie tak, ako pred 2000 rokmi konštatoval filozof Seneca: Nenávidené vlády sa nikdy neudržia dlho.

Zároveň našim budúcim poslancom a ministrom pripomeňme, že budeme sledovať a kontrolovať plnenie sľubu, ktorý budú skladať podľa čl. 75 Ústavy: „Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme jej občanov.“

milant

MH SR podpísalo 20. 12. 2012 Memorandum o porozumení s kanadskou spoločnosťou EUROPEAN URANIUM RESOURCES Ltd.

20.10.2023

Táto spoločnosť mala záujem o ťažbu najväčšieho a najkvalitnejšieho slovenského uránového ložiska – Košice-Jahodná. Predbežná štúdia uskutučniteľnosti preukázala veľký ekonomický potenciál ložiska: -zásoby uránu 12 650 – 18385 ton U3O8 -finančná hodnota ložiska (NPV) dosahuje 276 miliónov USD -návratnosť investície (payback) – 1,9 roka Tieto [...]

Peter Žiga Podpredsedom NR SR?

19.10.2023

12.marca 2013 denník SME uverejnil príspevok „K NOVELE O LOŽISKÁCH…“ v ktorom autori novely Geologického zákona navrhujú zrušiť právo obcí, miest a samosprávnych krajov odmietnuť prieskum rádioaktívnych surovín. Keďže som 40 rokov pracoval ako ložiskový geológ pri prieskume aj ťažbe uránových aj iných ložísk, reagoval som na túto nehoráznu [...]

V novembri 2012 malo Slovensko na dne mora poklad v hodnote 180-200 miliárd USD. Aká je dnes?

13.09.2023

Podľa TASR z 8.9.2023 Rozpočtová rada varauje pred bankrotom a vyzýva politikov na upratanie spoločných financií. Prezident Rady pre rozpočtovú zodovednosť(RRZ) Ján Tóth pre rok 2023 odhaduje, že výdavky tá vyššie ako príjmy o 6,8 miliardy eur, deficit tak dosiahne 5,5%. Pred 10 rokmi PRAVDA (3.11.2012) uverejnila správu: „Slovenské dno v Pacifiku nás stálo už viac [...]

univerzita

Mladí Američania páchajú rekordne veľa samovrážd. Nikto presne nevie prečo

20.04.2024 11:28

"Tak veľmi si prajem, aby nám býval dal šancu mu pomôcť," hovorí Katherine Salasová zlomeným hlasom.

Italy Politics

Skrachované vzťahy šéfov vlád. Expremiér Babiš nie je jediný. Talianska líderka odkopla muža, keď sa zaliečal inej žene

20.04.2024 10:49

Rozvodom sa skončilo manželstvo už viacerých niekdajších predsedov vlád Českej republiky. A ktoré rozchody známych politikov vlani zvlášť rezonovali?

trump. súd

Muž, ktorý sa zapálil pri súdnej sieni počas procesu s Trumpom, zomrel

20.04.2024 10:37

Muž, údajne zo štátu Florida, rozdával podľa svedkov v parku letáky obsahujúce konšpiračné teórie.

North Korea tensions balistické strely test

Severná Kórea uskutočnila test 'superveľkej' hlavice pre riadenú strelu

20.04.2024 09:47

KĽDR tiež vykonala skúšobný štart protilietadlovej rakety nového typu "Pyoljji-1-2" v Západnom mori.

Milan Tréger

O problémoch geológie a baníctva, ekonomiky a politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 404
Celková čítanosť: 1756987x
Priemerná čítanosť článkov: 4349x

Autor blogu

Kategórie

Archív

Odkazy